Soru - Cevap (Erken Seçim)

  •  A 
İL*** MA*** 04.10.2021 09:16
Konu / Hisse Kodu: Erken Seçim
İyi haftalar Aydın bey
Son yapılan market yapıp piyasayı kontrol altına alacağız açıklaması bana tanzim satışı hatırlattı. Gerçi bu marketler zincir marketlerden çok da ucuz değilmiş o da ayrı bir durum. Bu ve yapılan/yapılması muhtemel faiz indirimleri erken seçim ihtimalini sizce de kuvvetlendirmiyor mu? Ben seçim kanunu değişeceği ve ekonomi de kötü olduğu için 1 yıl seçim olmaz diyordum ama kafa karışıyor bu hamleler gelince. Bu olursa borsa nasıl tepki verir ?
Cevap 04.10.2021 09:55

Öncelikle faiz indirimi değil, fiyat indirimleri oya dönüşür. Yoksa enflasyon çıkarken faiz indirirseniz sonra üç yıl önce olduğu gibi, iki kerede 1125 baz puan artış yapıp, kurlara müdahale etmek zorunda kalabilirsiniz. Yani demem o ki, üç yıl evvel de zoraki faiz indirimleri vardı. Ama erken bir seçim olmadı.

Bununla birlikte yazılarımdan benim seçimlerin olması gerekenden önce olmasını beklediğimi hatırlarsınız. Ekonomi kötü iken erken seçim risklidir. Ama gidişat hep kötüye gidiyorsa, daha da kötü olmadan bir seçim istenebilir. Geçen hafta bana iktidardan üyeliğimi kutlayan mesajlar gelmeye başladı. En son da cumhurbaşkanından geldi kutlama. Ama üye değilim! İlginç geldi bana. Hatta başkalarının adı soyadı ile üyeliklerinin kutlandığı mesajları bile almaya başladım. 

Erken seçim nasıl yansır? Açıkçası ilk anda belirsizlik kafa karıştırabilir. Ama ben olası bir erken seçimin sonrasında pozitif yansıyacağı görüşündeyim. Bu yönde bir karar çıkarsa, o zaman detaylarını yazarım. Şimdiden sebep yazmaya gerek yok.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_