Soru - Cevap (Viop ta dönemsel vade)

  •  A 
NU*** ÇA*** 01.10.2021 13:37
Konu / Hisse Kodu: Viop ta dönemsel vade
Kolay gelsin hocam viopta vade bitince eğer pozisyon kapatmadıysak ne oluyor.teşekkürler
Cevap 01.10.2021 17:00

Bugün EYLÜL Vadeli açık sözleşmeler için son işlem günüdür.

Pay sözleşmelerinde uzlaşma şekli fiziki teslimat olduğundan, son gün yani bugün  pozisyonunu kapatmayıp;

Long pozisyonda kalanlar için :    1 EKİM CUMA   günü sabah ( son işlem gününden 1 gün sonraki işlem günü),  hesaplardan pay sözleşmeleri gitmiş olup,  Bunun yerine 1 kontrata 100 adet ( standart sözleşme için )  denk gelecek şekilde hisse hesaplara gelmiş olacaktır.  Son günkü kapanış seansında oluşan  uzlaşma fiyatına göre,  taşımış  olduğu pozisyon kadar TL paranın  4 EKİM PAZARTESİ  günü  ( son işlem gününden başlamak üzere T+2’ de  ) hesabında olması gerekmektedir.

Short pozisyonda kalanlar için :  4 EKİM PAZARTESİ   günü  (son işlem gününden başlamak üzere T+2’ de), 1 kontrata 100 adet (standart sözleşme için )   denk gelecek şekilde hissenin fiziki olarak hesapta bulunması gerekmektedir.

 

DÖVİZ SÖZLEŞMELERİ ( USD/TRY , EURO/TRY )

Vade sonu uzlaşma fiyatı : Son işlem günü saat 15:30’da TCMB tarafından açıklanan gösterge niteliğindeki ABD Doları alış ve satış kurları ortalaması. Belirlenen vade sonu uzlaşma fiyatı en yakın fiyat adımına yuvarlanır.

Uzlaşma şekli : Nakdi uzlaşmadır.

Pozisyonlar : Gün sonuna kadar kapatılmayan pozisyonlar,  gün sonunda BIST tarafından otomatik olarak kapatılır. Yeni vadeye aktarılmaz.

PAY SÖZLEŞMELERİ

Vade sonu uzlaşma fiyatı : Dayanak varlık olarak kabul edilen her payın son işlem gününde spot piyasadaki seansta oluşan kapanış fiyatı, vade sonu uzlaşma fiyatı olarak kabul edilir

Uzlaşma şekli : Fiziki Teslimattır.

Pozisyonlar : Gün sonuna kadar kapatılmayan pozisyonlar,  gün sonunda BIST tarafından otomatik olarak kapatılmaz. Kapatılmayan pozisyonlar için yükümlülük vardır. Yükümlülükleri yerine getirmek için belirtilen takas süresi son işlem günü dahil olmak üzere T+2’ dir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_