Soru - Cevap (Açıklama)

  •  A 
İB*** ÖZ*** 23.09.2021 21:32
Konu / Hisse Kodu: Açıklama
Hocam merhaba, sayın cumhurbaşkanının açıklaması ile ilgili piyasa nasıl bir tepki verir, fikriniz var mıdır?
Cevap 24.09.2021 00:39

Aslına bakarsanız benim de uzun zamandır endişe ettiğim iki ülke arasındaki ilişkinin sıkıntılı durumunu dile getirmiş. Yani malumun ilanı olmuş. Bazen durumu açık açık söylemek iyidir. Ama sonuçta ilişkilerimiz iyi yönde gitmiyor o kesin. Ancak bu durum şimdiye ait değil, sayın cumhurbaşkanının  iyi ilişkileri olduğunu söylediği önceki başkanlar zamanından beri ülkemiz aleyhine birçok gelişme yaşandı. 

ABD'nin Yunanistan'ın adalarında üs kurma talebi var. Adaların silahsız olması gerekirken, ABD üssüne dönüşmesi bizim için büyük bir risktir. Ama bundan kaçış yok. BOP eş başkanı olarak bu gidişe biz de katkı vererek çok büyük hata yaptık. Bunları da zamanın da hep yazdım ama o zaman BOP eş başkanlığı bize güzel bir şey gibi geliyordu. Şimdi neticelerine bakın ve söyleyin bakalım iyi bir sonuç mu yarattı? Ülkeler dış siyasetlerini iyi hesaplayıp kurgulamaları gerekir Yoksa yapılacak yanlışlar gün gelir karşınıza şu an olduğu gibi dikilir. Bu ilişki de bir yere evrilecek. Bakalım ne olacak göreceğiz. Ben gerilim bu şekilde giderse, iş NATO'dan çıkmak ile bile sonuçlanabilir. AB'nin de NATO dışında AB ordusu kurmak istemesi, gelecek için risklerle birlikte fırsatlar da yaratabilir. Bakalım neler olacak göreceğiz. 

Böyle zamanlarda ülkenizde ne kadar çok yabancı yatırımcı ve yatırım varsa, otomatik destekçileriniz de vardır. Ama kendi elinizde yabancıları kaçırırsanız, sizi savunacak sebepleri kalmaz.

İlk anda bu sözler için piyasalar ekstra bozulmaz. Sıkıntılar üst perdeden dile getirilmiş o kadar. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_