Soru - Cevap (Yataş)

  •  A 
SE*** GÜ*** 09.09.2021 01:47
Konu / Hisse Kodu: Yataş
Merhaba Aydın Hocam ,

Az önce aracı kurum hesaplarıma girip kontrol ettiğimde hisse senedimin kayıp olduğunu gördüm.Geçmiş alım satımlarımı ve Mkk kayıtlarına kadar kontol ettim ama hiç bir yerde yok. Baya da zararda olduğum bir hisse size danışmak istedim.İlk kez böyle bir olayla karşılaşıyorum aracı kuruma bu durumu nasıl ispat edebilirim?
Cevap 09.09.2021 08:26

Günaydın.

Öncelikle aracı kurumunuzdaki temsilcinizi arayıp sormalısınız. Normalde böyle bir şey olmaz. 

Hesabınıza her gün bakıyordunuz da, bugün bakınca mı eksik gördünüz? Kayıp dediğiniz nedir mesela? Kredi kullanıyor musunuz? Eğer kredi kullanılıyorsa, imzaladığınız kredi sözleşmelerinde kurumlarınızın hisselerinizi kredi teminatı olarak kullanabilecekleri yönünde izinler vardır. Kurumlar teminat dönüşlerini sabah hesaplara yaparlar. Siz mesajı gece yarısı yazmışsınız. Sabah hesabınız normale dönebilir. 

Verdiğiniz bilgi eksik olduğu için, size cevabım da sınırlı oluyor. Ayrıca, özellikle yeni borsa yatırımcıları bedelli sermaye artışlarındaki süreler içinde bedelliye katılmadıkları takdirde, süreler bitince hesaplarındaki rüçhan kuponları kaybolur. O zaman da ne oldu hisselerime diye çok sayıda yeni borsa ile tanışmış kişilerden sorular alıyorum. Ama sanırım sizinki bu durum değildir. Çünkü yatas'da zaten bedelli olmadı.

Lütfen son durum hakkında da bilgi verin ki, fikrimi söyleyebileyim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_