Soru - Cevap (parsan hk.)

  •  A 
İB*** ÖZ*** 20.08.2021 14:59
Konu / Hisse Kodu: parsan hk.
Hocam merhaba, parsan hakkındaki primli görüşünüzden dolayı vermiş olduğunuz öngörünün gerçekleşme ihtimali zayıfladı mı. Parsan için benim beklentilerim biraz fazlaydı ama hayal kırıklığıda yaşamadım değil. Birde tatil tarihiniz eylül değil sanırım ağustos olacak. Şimdiden iyi tatiller..
Cevap 20.08.2021 15:19

Tatil programın olarak duyuruda ve bugünkü beklenti yazımda da nedense Eylül diye hatalı yaşmışım. İyi ki uyardınız. Evet kısmetse yarın tatile çıkıyoruz. 21-28 Ağustos tarihleri arasında Datça civarlarında tatil yapacağız.

Parsn'a gelince, 
              Ocak-Şubat dönemi Nağci Ağbal sonrası yabancı fonların girişlerinin hızlandığı bir ortamdı. Hisseler o anki bilançolarına göre değil, farklı beklentilerinin de etkisi ile ekstra fiyatlanıyordu. Zaten bu nedenle sonrasında çok hissede fiyat düşüşleri gördük.

Parsn da o dönem bilançosunun ötesinde değerlenen hisselerden birisiydi. Beklentilerinden birisi TOGG için bazı kalemlerde tedarikçi olmasıydı. Ama henüz bu yönde bir açıklama çıkmadı. Diğeri, fabrikasını başka bir alanda yenilemiş ve oraya taşınmıştı. Eski cadde kenarındaki fabrika alanı gayrimenkul olarak değerleyebilir beklentisi de eklenince hisse alımların desteği ile hılzı bir yükseliş yaşadı. Ama o konuda da bir gelişme halen olmadı.

Şimdi ise bilançolar öne çıkmaya başladı. Gelen bilançosunda hasılat, kar, esas faaliyet karı çok ciddi artış gösteriyor. Ama hala bilançoya göre primli. Fakat borsada gelecek alınır. O nedenle fazla da geri gelmeyebilir. En fazla 26.00 civarı seviyeleri dip yapıp, yeniden 40.00'lı fiyatları görüp kıracak olursa orta-uzun vadede büyük bir fincan-kulp yaşanabilir. Şirketin büyümesi bu görüşe uygun. Ama TOGG ya da eski binanın değerlendirmesi konusunda bir gelişme olursa, o zaman bu teknik oluşum çok daha hızlı gerçekleşebilir. Hisse olarak bilançolarını beğendiğim ve büyümesinin sürmesini beklediğim bir şirket. En son savunma sektöründe silah ve mühimmat yapımı alanına da girme kararı alıp, iznini almıştı.

Ama sadece bilanço beklenen hareketi hemen yaptırmayabilir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_