Soru - Cevap (Rüçhan kapanış tarihi.)

  •  A 
HÜ*** .*** 10.08.2021 22:18
Konu / Hisse Kodu: Rüçhan kapanış tarihi.
Merhaba Hocam,
Şu an bu süreci yaşayan hisselerden biri ODAS olduğu için soruyorum ana sorumu bedelli sermaye artırımına giden her hisse için düşünebilirsiniz. ODAS bildirimlerinde ODAS.R kaydi pay, kapanış tarihi 17 ağustos görünürken, başka bildirimde rüçhanlar 23 üne kadar kullanılabilir denmiş. Hangisini dikkate almak gerek yani R ler 17 ağustosta mi kapanıyor 23 de mi.
Cevap 10.08.2021 23:57

Rüçhan sırası ayrı, rüçhan kullanım hakkı ayrı bir konudur! Rüçhan hakkını kullanmak istemeyenler rüçhan sırası açıkken ellerindeki rüçhanı satabilirler. Rüçhan sırası kullanım hakkı bitiminden bir kaç gün önce kapanır. Ondan sonra ise gerekli bedeli yatırıp belirtilen güne kadar bedelli hakkı kullanılabilir. Zaten eğer rüçhan sırası kapandıktan sonra bedelliye katılmaktan başka bir şansınız da kalmıyor. Eğer hisse nominal değerin üzerinde ise, bu hakkı kullanmayanların portföylerinde ciddi kayıplar oluşur. Bölünme sonrası hisse değeri nominal değerin altında ise, o zaman rüçhan kullanımının  anlamı yoktur. Borsadan normal hisseyi almak daha ucuza gelir. Odas'a bakmadığım için ondaki bölünme sonrası olası fiyatı bilmiyorum.

Bu konuyu bir kaç kez bilmeyen, bilmedikleri halde rüçhan sırasından rüçhan alan, sıra kapandıktan sonra bir anda portföylerinde r kısmı sıfır gözüktüğü için ne oluyor telaşına kapılan çok sayıda yeni yatırımcı sorusuna verdiğim cevaplarda izah etmiştim aslında. Görülsün diye üye olmadıkları halde, gelen sorularını sitede yayınladım.

Umarım rüçhan  sırası ve rüçhan hakkı kullanımı süreleri arasındaki farkı izah edebilmişimdir?

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_