Soru - Cevap (Bilançolar)

  •  A 
SE*** KI*** 10.08.2021 13:05
Konu / Hisse Kodu: Bilançolar
Bilançolar iyi ama hisseler bilanço sonrası ilk seansta nerdeyse taban yiyecekler ! Bugünde ttrak yaşadık bunu ! Aracı kurumların araştırma raporları 210 -240 hedef verenler bugünden 12 ay sonrası için mi bu öngörüleri yapıyorlar? Anlaşılan bilanço son günü bitene kadar hissede olmayacaksın ne zaman bilanço etkileri geçecek o zaman hisse alacaksın sıra doas geldi galiba iyi bilanço bekleniyor ya ?Sembolik miktarlar var elimde portföyünde % 50 ve üstünde hissede olanların Allah yardımcısı olsun
Cevap 10.08.2021 14:05

Sorunuzun cevabı zaten bugünkü beklenti yazımda var. Genelde gelen bilançolar öncesinde zaten fiyatlanmışlardı. O nedenle son bilançolarına göre hala iskonto içeren sıse gibi çok az sayıda hisse var. Ama gelecek bilançolarında da aynı karlar gelirse, o takdirde yıl sonu bilançosu için bu fiyatlar iskontolu hale gelecektir. Ama ortam iyi ise bu beklenti hisseleri şu an fiyatlanmış olsa da yukarı çeker. Ortamın riskleri yüksek ise, o zaman öncesinde kar satışları normal.

Aslında sizler bunlar alışmış olmalısınız. Yıllardır yazıyorum gelen bilançoda karın artması fiyatın yükselmesi için yeterli değildir. O nedenle yüksek kar geldi diye, hisse fiyatının bulunduğu seviyeden daha yukarı kesintisiz çıkmasını beklemek doğru olmaz. Öncesinde yaşanan fiyatlama da bir o kadar önemlidir diye. Yazının içeriğinde bu uyarı yine yer alıyor gördüğünüz gibi. Eğer yabancılar eskiden olduğu gibi yoğun şekilde olsalardı, bu bilançolar yeni alımları getirirlerdi. Şu an sadece içerideki para, şimdiden yıl sonu bilanço hedeflerinde oluşacak fiyatlara taşımak için yeterli değil. Bu nedenle arada kar realizasyonları yaşanıyor. Bunlar aynı zamanda sağlıklı olan teknik düzeltmelerdir. Sonrasında beklentilere doğru alımlar ve yükselişler yeniden olacaktır.

Verilen fiyat hedefleri yıl sonu ve yıl sonu bilanço beklentilerine göre verilir. Diğer bir sorunuzun cevabı da bu. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_