Soru - Cevap (f/k oranları)

  •  A 
İB*** ÖZ*** 29.07.2021 14:30
Konu / Hisse Kodu: f/k oranları
Hocam biliyorum çok derin bir konu ama aynı sektördeki parsan ve jants f/k ları neden farklı. f/k nın yapılan kar ile orantılı olduğunu biliyorum ama mesela jantsın parsana göre ne gibi cazibesi olabilir.
Cevap 29.07.2021 16:04

Borsalardaki sektörlerin içinde yer alan şirketlerin hisseleri hepsi aynı şekilde fiyatlanmaz. Yatırımcılar bazılarına daha çok ilgi gösterebilir. Bazılarında ise yabancı piyasada yoğun ve ülkeniz ilgi çekiyor, fon girişleri yüksekse olması gerekenden fazla değerlenmeler olur. Bazılarında ise yaklaşık iki yıldır bizde olduğu gibi yabancı ülkeden çıkıyor ve bu nedenle de devamlı satıyorsa, o zaman bilançonun iyi olmasına rağmen satan yabancı nedeniyle fiyat baskılanmış olur. Bu da aynı karlılığa sahip olan benzer şirketlerin f/k  larının daha düşük olmasına neden olur. 

Bunun tersi durumlarda da, yabancı yoğun fon girişi yapıyorsa, tanıdığı bildiği şirketlerin hisselerini alır. Alırken de bir yıl sonrasını hedefleyrek alır. O zaman fiyat ekstra yükselmiş olur. Bu da F/K'sının olması gerekenden çok daha yüksek olmasına neden olur. 

Kısacası aynı sektör hisselerinin fiyat kazançları aynı olacak diye bir beklenti doğru değildir. Sadece sektör ortalamasına göre kıyaslama yapılabilir. Ama sonuçta f/K şirkete özel bir durumdur. Şirketin karlılığı ve fiyatlanması sonucu hesaplanır.

İkisi de kendi alanlarında çok iyi şirketler. Bu konu hisselerle ilgili spekülatör, manipülatör, hissenin kendine özel oyuncuları varsa onların davranışları ile de ilgili. Parsn'ın kar marjı jants'dan daha yüksek. Daha özel iş yapıyor yani. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_