Soru - Cevap (Piyasalar)

  •  A 
UM*** Pİ*** 29.07.2021 08:54
Konu / Hisse Kodu: Piyasalar
Aydın Hocam merhaba; duyurular da yazdığınız mesajı gördüm, ona yönelik olarak piyasalar er geç toparlayacaktır. Yabancılar ciddi oranda çıktı, ama geri geleceklerini düşünüyorum. Bize yol göstermek adına belki şöyle bir paylaşım yapabilirsiniz diye düşündüm: geçmiş 10 yılda yabancıların büyük oranda aldığı hisselerden, dolar bazında fiyatı düşük olanları (görece ucuz olanları) bir listesini paylaşabilirseniz, uzun vade düşünenler bu hisseleri kademeli almaya başlayabilir. Tşkler.
Cevap 29.07.2021 09:20

Dolar bazında deyince, zaten çok sayıda hisse düşük durumda. Bu liste çok uzun olur çok fazla katkı vermez. Açık öngörülerde ve uzun vadeli yatırım hisselerinde bu hisseleri görebilirsiniz. Yoksa normal şartlarda dediğiniz çok yararlı olurdu. Şimdi bu listeyi yazsam vade çok uzayabileceği için yanlış beklenti yaratır. Çünkü özellike ABD borsaları başta, gelişmiş borsalarda beklediğim düzeltme bizim bu şartlarımızda başlayacak olursa, o zaman iyi hisselerde alıcı olacağı için, yabancı satışları bu hisselerde yeniden görülürse, beklentisi olan hisslerde yeniden maliyetli yakalanma riski artar. 

Bir süre en az % 50 nakit durmak, krediden uzak kalmak doğru olacaktır. Burada bir şey kaçmaz. Yeter ki dönüş başlasın. Vagona üstten bineriz yine kazanılır.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_