Soru - Cevap (Ötv)

  •  A 
YU*** BE*** 28.07.2021 11:53
Konu / Hisse Kodu: Ötv
Aydın bey araçların kur farkı ile yukselen maliyetlerinden sonra otomobil yatışlarını canlandırmak veya halkın alım gücünü iyilestirmek için ötv indirimi bekliyir musnz.. Deneyimlerinize göre daha once hangi durumlarda indirim yapılmıştı.. Borsa oldukca durgn, keyifsiz ben de konu dışında soru sormak istedim. Saygılarımla
Cevap 28.07.2021 14:04

Devletin pandemi yüzünden turizm gibi önemli gelir kayıpları varken, çalışamayan sektör ve kişiler için de ciddi giderleri söz konusu oldu. Bu ortamda ek gelir ihtiyacı olduğu için ötv gibi bir indirimi yapar mı bilemiyorum. Yani pek sanmıyorum. Ama zaten araba satışlarında çok ciddi sorun olduğunu düşünmüyorum. İkinci elde sorun olabilir. Çünkü tedarik ve üretim sonu nedeniyle sıfır araç alımında sıkıntı olunca, ikinci el fiyatları uçmuştu. Ama yeni üretimler arttıkça ikinci elde satışların ve fiyatların düşmesi söz konusu olabilir. Bu üreticiler için aynı riski yaratmaz.

Tam hatırlamıyorum şimdi 2000'lerin başımı, yoksa 1998 gibi miydi. Dünya Gazetesinde Borsa ekinde köşe yazıyordum. O sıra otomotivde sektörel bir kriz vardı. Stoklar birikmişti. Devlet vergilerden feragat etsin, üreticiler de satışlarında indirime gitsinler bu şekilde stok eritilebilir diye bir köşe yazım olmuştu. 15 gün sonra devlet ötv ve kdv'de geçici indirim yaptı. Üretici de fiyatlarda yanlış aklımda kalmadıysa % 20 civarı indirim kararı alınca, yılın sonunda tüm stokları sıfırlamışlardı. O zaman ötv ve kdv indirimini sektörde biliyorum. Ama dediğim sebeplerle şu an bunu otomotivde yaparlar mı bilemiyorum.

Farklı bir şey sormakla iyi yaptınız. Zaten görüyorsunuz yapacak çok bir şey de bulamıyoruz uzun zamandır. En azından geçmiş tecrübelerimizi yeniden hatırlamış olduk.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_