Soru - Cevap (alctl)

  •  A 
SE*** KU*** 28.07.2021 09:31
Konu / Hisse Kodu: alctl
aydın hocam alcatel ve netaş biraz fazla düşmedimi sizce de ? dolar bazlı kayıp %60 ı aşmış durumda.
Cevap 28.07.2021 13:56

Özellikle alctl için aynı fikirdeyim. Şirketin kasasında nakit ve benzeri 319 Milyon TL değer varken. neredeyse hiç banka borcu yok. Hasılatta da % 100'e yakın artış olmuş. Ama muhtemelen aramal fiyatlarındaki artışlar yüksek olmuş. Satışların maliyeti de % 100 civarı arttığından karında dönemsel bir artış yok. Hatta esas faaliyet karı biraz da düşmüş. 2020 yıl sonu önceki  yıla göre kardan zarara geçince heyecan yaratmıştı. Ama bilançoda zarar çıkınca devamlı satış baskısı yaşandı. 

Benim gördüğüm karın düşmesindeki asıl etken ertelenmiş vergi ödemelerinden kaynaklanmış. Teknik olarak bu seviyeler artık dip olabilir diye düşünüyorum.

NETAS ise, daha farklı. Alctl'de banka borcu yokken, netas'da kasadaki paranın neredeyse 3 katı banka borçları var. Her ikisi de satışların maliyetlerinde büyük artışlar yaşamışlar. Sektörlerinde elektronik cip ve parçalarda Çin'den tedarik aksamaları yüzünden çok ciddi maliyet artışları yaşandı. Bundan etkilenmiş olabilir. Bunun dışında Netaş'ın çok ciddi yatırımları var ama ne zaman geri dönüşü başlayacak bunu bilemiyoruz maalesef.

Teknik olarak onun için de bu seviyeler dip gibi düşünüyorum. Ama alctl'in bilançosu daha al beni diyor.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_