Soru - Cevap (sıcak yaz günleri)

  •  A 
MU*** ÇE*** 11.07.2021 09:33
Konu / Hisse Kodu: sıcak yaz günleri
merhaba aydın bey, malesef uyarılarını dikkate almadan tatgd doas parsn mipazdan önerdikçe aldım ve bir anda full hisse oludugumu gördüm. bilinçsizce bir hareketin ceremesi malesef % 35 zarar olark çekiyorum anlaşılan bu yaz hissedecegim sıcaklık mevsim sıcaklarından daha fazla olacak hedefin yıl sonuna kadar zararlarımı kurtarmak
Cevap 11.07.2021 16:51

Kayıpların telafi olacağını düşünüyorum. Lakin bu ortamda tüm yeni öngörüler dahil % 50 nakit korunmalı. Görüyorsunuz ortamın çok ciddi risk ve belirsizlikleri var. Fiyatlar hisseler kötü olduğu için düşmüyor. Güven sorunu var. Bana göre tüm risk ve belirsizliklere yakında bir de seçim gündemi dahil olabilir. Böyle bir ortamda piyasa baskısı sürmeye devam edecektir. Geçmiş seçimlerin hiç birinde ABD ve AB ile gerilimler yoktu. Bu nedenle yabancı seçimlerde de risk görmediği için bilançolar iyi ise alım yaparlardı. Enflasyon ve faizler daha düşüktü. Şimdi ise durumlar öyle değil.

Merkez Bankası rezervlerinin, yedek akçelerinin sıfırlanması, hatta eksiye dönmesi, bir de yönetime müdahale gelmesi yabancı fonların çıkmasına neden oluyor. Bu durum  düzeltilirse işler değişir. Ama böyle devam ederse sıkışık piyasa şartları sürecek gibi duruyor. Full hisse doğru karar olmaz. Ama yükselen bir hisseye denk gelip karla da satış yapılabilir. O kısmı kısmet artık.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_