Soru - Cevap (Erken Seçim)

  •  A 
İB*** ÖZ*** 09.07.2021 14:16
Konu / Hisse Kodu: Erken Seçim
Hocam merhaba, 7 temmuzda yazmış olduğunuz seçim yorumunuzdan sonra, cumhurbaşkanının seçim startına benzer konuşmaları erken seçimin çok da uzakta olmadığını gösteriyor. Piyasa ile inatlaşılmaz söylemi haklı çıkar umarım. Hocam belki bist seçime kadar durağan olabilir ama seçimden sonra hareketlenebilir belki. başkanlık sistemine pek sıcak bakmıyordum ama katılımlı bir şekilde uygulanabilirse pek de kötü bir sistem gibi durmuyor. Teşekkürler
Cevap 09.07.2021 14:56

Sayın Cumhurbaşkanının yeniden aday olabilmesi için süre dolmadan seçime gidilmesi lazım. O nedenle ben en geç 2022 yaz, sonbahar civarı erken seçim bekliyorum. Bu en geç. 

1996 yılında yazmaya başlamıştım. Hep başkanlık sistemini savundum. Ama bizdeki şu halini değil. Bana göre denetimi, güçler ayrılığı sağlanmış, yargı bağımsızlığının kesin olduğu bir başkanlık sistemi doğru sistem. Çünkü kişiler seçiliyor. Aday olma yolları çeşitli olduğu için, siyaset dışından insanlar da ülkeyi yönetmeye talip olabilir. Ayrıca Cumhuriyetin bozulan tüm dengelerinin yeniden normale dönmesi için aynı güçlü yetkilerle bir başkanın göreve gelmesinin doğru olacağı görüşündeyim. Ama kesinlikle en fazla iki dönem seçilme şartı olmalı ve hiç bir şekilde esnemesi mümkün olmamalı. Ayrıca parlamenter sistemin yanlış, eksik ve zaafları bize yaşadığımız sorunların bir çoğunu yaşattığını da unutmamak lazım. O kadar iyi sistem olsaydı, bu kadar sorunu yaşamazdık. Tüm darbeler, ekonomik ve siyasi krizler parlamenter sistemin, seçim sisteminin ve partiler yasasanın hatalarından yaşandı. PArtilerde delegeler değil, sayısını kontrol edemeyeceğimiz kadar çok üyeler partilerin belediye başkanı, genel başkan, millet vekili, cumhurbaşkanı-başbakan adayını belirlemeli. Az sayıda delege ile yapılan seçimler kesinlikle objektif değildir. Genel başkanlar kendilerini seçmeyecek delegeleri lav ediyor, her şartta kendilerine oy verecek kişileri delege seçiyorlar. Sonra da bu delegeler onları seçiyor. Kesinlikle yanlış bir yöntem.  

Olası bir erken seçim kararından korkum yok. Sorun belirsizlik. Şu durumun hiç sağlıklı olduğu görüşünde değilim. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_