Soru - Cevap (Borsa ve Küçük Yatırımcı)

  •  A 
İB*** ÖZ*** 22.06.2021 16:40
Konu / Hisse Kodu: Borsa ve Küçük Yatırımcı
Hocam merhaba, ben borsaya ilk defa acemi olarak arkadaş tavsiyesi ile girdim. şansıma da hep trend başlangıçlarında girmişim. 2019 eylülde ilk başladığım. Hiç borsada terste kalmamıştım sanırım cesaretimde burdan geliyordu. Hocam ky kazanamaz, kazandıklarını geri alırlar diye sürekli sosyal medyada laflar dolaşıyor. Bense borsanın,maaşlı çalışanlar için tek şans olduğunu düşünüyorum. sizce ülkemiz insanını bilerek mi soğutuyorlar borsadan. Konu dağıldı biraz ama görüşlerinizi merak ediyorum.
Cevap 22.06.2021 21:35

Öncelikle borsada bu şekilde şehir efsanesine dönüşmüş küçük yatırımcının mağduriyeti konusuna tam katılmıyorum! Doğru davranan büyükse ya da küçükse niteliğine bakılmadan kazanırlar. Yanlış davranan, yanlış karar alanlar da büyük küçük ayrımı olmadan kaybederler. 

Ayrıca büyük-küçük göreceli bir kavram. Mesela 100 Bin TL borsada parası olan büyük mü, küçük mü? Ya da 50 Bin TL'si olan? Veya 1-5-10-100 Milyon'u olan? Hangisi büyük, hangisi küçük yatırımcı? Ben her boyda parası olanın ciddi zararlar yaptığını da, 5-10 Bin TL'sini Milyon yapanını da gördüm. 

Yani parası büyük olan herkes her şeyi bilir, o kaybetmez . Sadece küçük paraları olanlar kaybederler diye bir inanç söylentiden öte bir durum değildir. Yanlış yapan, yanlış yakalanan herkes kaybeder.

Dediğiniz gibi borsa sabit maaşlılar için de bir şanstır sözü de gerçek değildir. Sonuçta ister patron, ister çalışan olun, yanlış seçimlerin sonucu hep aynı sonla biter. 

Ama borsa, hisseye aşık olmayan, karlarını realize etmeyi bilen, yeri gelince parada durabilen, yeri gelince belki aylarca inandığı bir hissede zararda olsa da durabilen, küçük küçük de olsa düzenli borsaya birikim koyabilen sabit maaşlı kişiler için şans demesek de, iyi bir yatırım alanıdır. Ama borsa banka mevduatı gibi her ay düzenli gelir beklentisi olacak bir yer değildir. 

Büyük-küçük herkes her zaman doğruyu yapamaz. Ya da ben yaklaşık 30 yıllık borsa geçmişimde hep doğru yapan, hep kazanan kimseyi görmedim. 

Tüm bunlarla birlikte, borsa bence çok doğru bir yatırım alanıdır. Maalesef ülke olarak halen gelişmekte olan ülkelerden gelişmiş ülkeler içine giremediğimiz için, enflasyon, yüksek faiz, devamlı yükselen kurlar alternatif yatırım ve risk olarak her zaman karşımızda engel olarak duruyor. Sağlıklı ve kalıcı kazançlar bu nedenle söz konusu olamıyor. Ama borsa yine de iyi bir yatırım alnıdır.

Bir de, borsa süresi ve yeri olan paralara uygun değildir. Ülkede bu kadar risk varken kredili işlemler de genelde risktir. 

Umarım size düşüncelerimi detaylı anlatabilmişimdir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_