Soru - Cevap (İhracatı yüksek sağlam şirketler)

  •  A 
ŞE*** KA*** 18.06.2021 10:12
Konu / Hisse Kodu: İhracatı yüksek sağlam şirketler
Hocam günaydın, Bugünkü yazınızda ihracatı yüksek sağlam şirketlerin alım fırsatı olabileceğine değinmişsiniz. Orta ve uzun vade de yatırım yapabileceğimiz iskontolu olduğunu düşündüğünüz öncelikli şirketler hangileridir. Bugün için bir portföy oluşturacak olursak hangilerini almalıyız. Teşekkürler.
Cevap 18.06.2021 10:52

Günaydın. 

Aslında bunları zaman zaman paylaşıyorum. Site arşivinde bulunabilir. Kısaca ben bilançosu, ihracatı, karlılığı ve sonraki karlılıkları açısından arclk, vestl, vesbe gibi beyaz eşyaları, eregl, tcell, ttkom, deva, doas, kchol, sahol, yatas, toaso gibi şirketleri krizlerde daha güvenilir buluyorum. Ama şu anki fiyat seviyeleri önemli tabii. İçlerinde son dönem zaten yükselmiş olanlar değil de, düşmüş olanlar daha doğru tercihler olabilir.

Ama bu demek değil ki, bu hisseler kesinlikle düşmez. Her hisse, en iyi hisse bile çok farklı nedenlerle düşebilir. Önemli olan ederinin yüksek olmasına rağmen, eder dışı gelişmeler yüzünden düşmesidir. Çünkü bu durumda sonra bu kayıplar telafi olur.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_