Soru - Cevap (Klgyo)

  •  A 
UM*** Gİ*** 16.06.2021 13:43
Konu / Hisse Kodu: Klgyo
Selam,hocam bu klgyo nasıl bir hisse artık kazanmayı geçtim zararı kurtarabilecekmiyiz birde 100/100 yazdığınız bir hissenin gerçekleşmesi zamanı ortalama nedir sonuçta 4 ay oldu daha ne kadar süreceği belli değil beklenti gerçekleşse biz kardamıyız şimdi.
Cevap 16.06.2021 13:59

Bazen kar zarardan kurtulmak olur. Çünkü diyelim ki zararla kapattınız. Yeni alınacak hisselerde de benzer şekilde ters yakalanılmayacağının garantisi yok ki maalesef. 

Naci ağbal zamanında arka arkaya artan faizler konut kredileri faizlerini de arttırınca talep bir anda düştü. Finansman kredi giderleri arttı. Bir de üstüne TCMB başkanı değiştirilince tepki veren kurlar nedeniyle sektör olumsuz etkilendi.

Beklenti bugün gerçekleşse geçen sürenin mevduat faiz payına göre yine karda olursunuz. Ama bu iş daha da uzarsa, gerçekleşme olsa da akternatif gelirler nedeniyle gerçek kar sayılmaz belki kendinizi korumuş olursunuz.

Ama bu sorun sadece onda yok. TCMB başkan değişimi sonrasında Ağbal'ın faiz artışları ile yeniden gelmeye başlayan yabancılar bir gecede kurdan ciddi zarar yapınca, ogünden beri ısrarlı şekilde çıkıyorlar. Bu durum her hissede maalesef kayıpların sürmesine neden oluyor.

Mantık dahilinde alınmayan ani kararlar nedeniyle tüm piyasalar alt üst oluyor. Sonra fatura tüm piyasaya mal ediliyor. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_