Soru - Cevap (Doas)

  •  A 
RE*** ÇE*** 15.06.2021 12:26
Konu / Hisse Kodu: Doas
Aydın bey bu doasda 5 aydir hergün usanmadan ak yatırım üstünden satan yabancı malı ne zaman bitcek sizce ne yapmaya calışıyor artık kafam almıyor bistle tamamen koptu hisse tepki yükselisi yapmasina bile izin vermiyolar bu kadar güzel bilanconun hakkı bu olmamasî lazımdı amac ne acaba
Cevap 15.06.2021 13:06

Özel bir amaç düşünmüyorum. Muhtemelen Türkiye'den çıkan yabancı bu düşüncesine devam ediyor. Dikkat ederseniz bilançosu iyi olan neredeyse tüm hisselerde durum böyle. Alıcı gördüklerinde veriyorlar. Yabancı bizim para-kur-faiz politikalarımıza ve siyasi gerilimlerimize güvensizlik duyuyor. Bu nedenle de ülkeden çıkmaya devam ediyor diye düşünüyorum.

Beklentilerim değişmedi. Ama dediğim gibi, iyi bilançolu hisselerde alıcı oluyor. Böyle olması yabancının elindeki hisseyi satması için imkan yaratıyor. Yabancı satışlarının  durması lazım. Naci Ağbal ile politika değişimine giden TCMB esnasında 15 Milyar Dolar üstünde kısa sürede yabancı fon girişi olmuştu borsa ve tahvillere. Ama gece yarısı başkan görevden alınıp, kur bir anda fırlayınca, gelen yabancı ciddi zarar yazdı. İşte bu hatalar belki bizde çok konu edilmiyor. Görmezden geliniyor ama yabancılar öyle yapmıyor maalesef.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_