Soru - Cevap (Kriz)

  •  A 
BU*** TA*** 13.06.2021 20:35
Konu / Hisse Kodu: Kriz
Merhaba hocam olası bir abd anlaşmazlığı, üstüne doların 10 u geçmesi, sonrasinda kanal İstanbula başlanmasıyla , yaşanabilecek 2.gezi parkı olayları , peker iddiaların ispatlanmasi ,bu sekilde zincirleme kotu olaylar gerçekleşirse sizce 2001 krizi gibi borsaların çökmesine sebep olur mu? Bu tarz bir olaylar zincirinde borsada iflas etme ihtimalimiz olur mu? Bazen hep iyiyi düşünürken kotu olasılıkları unutuyoruz, o yuzden sormak istedim. Tesekkur ederim.
Cevap 13.06.2021 22:17

2001 gibi bir kriz, 2'nci Gezi Parkı gibi bir gelişme de beklemiyorum. Kanal istanbul'a başlanacak diye infial yaratılmaz. Kanal İstanbul olması öncelikli bir konu mudur açısından tartışılabilir. Ama yapılmasına kesin karşıyım diyemem doğrusu. Nedenleri ayrıca tartışılacak bir konu. Ama sorunlarımız açısından öncelikli değil. 

Bizi vidolardaki iddialar şuanki, yargı, emniyet, medya nedeniyle infial yaratacağını sanmam. Bizim için asıl kriz nedeni ABD ile ilişkilerdeki gerilim bizi finansal bir krize, Yunanistan ile bir çatışmaya sokacak olursa yaşanacak gelişmeler olur. Bunları da çok kez yazdım. ABD bizi her açıdan sıkıştırıyor. Ama son noktada Türkiye'nin NATO ve batıdan kopması hiç kimsenin işine gelmez. Bu nedenle işi bu boyuta taşıyacaklarını sanmıyorum. Türkiye'nin içinde olmadığı bir batı ve NATO, bölgemizde çok ciddi zorluklar yaşar.

Bu hafta NATO zirvesi ve AB görüşmelerindeki gelişmeler akıbeti gösterecek. Benim korkum, bizimle olan gerilimleri sürdürüp, ekonomideki sıkışma sayesinde seçimde iktidar değişimine neden olmak istemeleri olur. Buradaki korku ise, seçimin normal süresi olan 2023'e kadar gerçekleşmemesi halinde, şuan her tarafta yaşanan sıkışıklığın sürmesi olur. Yabancının gelmediği borsa ve yükselen enflasyon sıkıntı yaratır.

Ama bir erken seçim kararı piyasalarda umulduğu gibi korku veya kriz yaratmaz. Sıkıntı tekrar ediyorum, Halkbank davası ve Yunanistan ile çatışmanın teşvik edilmesi ile ilgili gelişmler olursa olur. Diğerleri bir şekilde atlatılır.

Bu arada ben dikkat ederseniz uzun bir süredir iyi düşünmekten ziyade, bir kısmının yukarıda saydığım risklere dikkat çekiyorum. Aynı şekilde bu haftaki NATO beklentileri için yaratılan algının da manipülatif bir algı olduğu görüşümü paylaştım biliyorsunuz. Hatta, olumlu sonuçlanırsa ben yanılmış olurum diyorum. Yine de umarım ben yanılırım.

Ama bu gidiş gidiş değil, hiç bir ihalenin sorgulanmadığı, özellikle kamu bankalarının kredilerinin ne durumda olduğunun bilinmedi, meclisin neredeyse hiç bir anlamının bırakılmadığı yapı doğru değil. 

Neyse bu konulara yine girmek istemiyorum. Çok yazdım. Ben bu hafta beklentiler karşılanmazsa, satış baskısı ve kurlarda yükseliş bekliyorum. Ama bunun 2001 krizi yaratmasını beklemiyorum. Ekonomide çok sıkıntı var ama yine de o günlerle ilgisi yok. Ekonomi ozamanki gibi tıkanmış olsa, araba, arsa, ev fiyatları bu rakamlarda olmaz. Şu an halkın elindeki tasarrufların zaten yaklaşık % 53 civarı döviz tevdiat hesaplarında. Yani kurlar yükselirken bu sefer kazançlı çıkanların oranı yüksek.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_