Soru - Cevap (Parsan naten)

  •  A 
YU*** BE*** 01.06.2021 07:50
Konu / Hisse Kodu: Parsan naten
Aydın bey Naten nasıl bir bilanço açıklamış öyle ,bu kardan sonra hedefleri yukseltecek misiniz ? . Parsan da zarar açıklamış vergi dairesine bilançoları yorumlar mısınız ?
Cevap 01.06.2021 09:01

Günaydın.

Öncelikle bu karlar vergi dairesine yollanmış karlar. SPK'ya uyumlu olanlar sonrasında netleşecek.Esen de, Naten de çok yüksek karlar yollamışlar. SPK'ya uyumlu karlar bunlar olsa çok ciddi yukarı fiyatlar potansiyel olurlar. Ama son dönem bilançoların yansımlarında düşündüklerimiz olmuyor. Şimdilik Naten'i açık ve daha yüksek direnci olan beklenti seviyesine revize ettim. Bugünkü tavan fiyatın üstünde bir seviye olduğu için, yansımaya bakar, gerekirse yarın için her ikisini de bir daha değerlendiririm.

Parsn, burce, megap, esen, naten hepsinin açıklanmış bilançoları vergi dairesine yollanan rakamlar. Bu rakamlar indirimler, istisnalar vs gibi mahsuplaşmalar sonrası olumlu olumsuz değişim gösterecektir. Asıl rakamları görmek lazım. Yani ilk anda görülen zararlardan sonra kar çıkabilir. Yüksek karlarda törpülenmeler olabilir.

Yıllardır yazıyorum, bu şekilde bilanço bildirimleri piyasayı manipüle ediyor. Yatırımcı yararına değil. Bilgiyi, doğru rakamları önceden öğrenenler ki, her türlü cezaya rağmen bu oluyor. Yatırımcılardan daha önce pozisyon alıyorlar. Megap, esen, naten, burce geçen yıla göre pozitif bildirim yapmışlar görülüyor. Parsn'da ise yatırımların yansımaları ile zarar görülüyor. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_