Soru - Cevap (Tupraş)

  •  A 
SE*** ŞA*** 05.05.2021 21:00
Konu / Hisse Kodu: Tupraş
Selam kolay gelsin. Tüpraşın bilançosunu nasıl buldunuz. Toparlanma emaresi var gibi biraz. Hisseye yansıyabilir mi acaba? Lokomotif bir hisse olduğu için bisti de taşıyabilir hareketlenirse. Ama yabancı satışı ve konjüktür buna mani olacak gibi görünüyor. Belki merkez bankası yarın bir sürpriz yapıp 0.5 puan faiz arttırır piyasaya günen vermek için.
Cevap 06.05.2021 00:56

Ben bilançoyu oldukça iyi gördüm. İki dönem arasında net karda 1.7 Milyar TL düzelme var. Muhtemelen 6 aylık bilançoda 1 Milyar üzerinde bir kar görülebilir. Bilançolar böyle düzeldikten sonra, yabancı satışları da gelse, en azından elinizdeki hissenin ilk fırsatta yükselecek bir potansiyeli olduğunu bilmek bile bir avantajdır. Son bilanço sonrası tuprs artık radarlara tam girecektir.

TCMB dediğiniz gibi bir sürpriz yaparsa çok doğru olur. Ama o zaman önceki başkanı neden gece yarısı aldılar, neden 200 baz puan faiz artışı yapınca gazetlerde bu oranda bir faiz artışını kimin için yaptınız diye manşet attırdılar bunlar büyük çelişki yaratır. Bu nedenle ben faiz artışı beklemem. Yarın sabit tutsa da, ilk fırsatta indirim kollanacaktır görüşümü koruyorum. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_