Soru - Cevap (Blokaj)

  •  A 
NU*** ÇA*** 02.05.2021 20:07
Konu / Hisse Kodu: Blokaj
Hocam bu mkk da e yatırımcı uygulaması var oradan yatırımcı blokajı var elimizdeki lot miktarına blokaj katıp aracı kurumun bizim hissemizle hisseye baskı kurmasını engelliyoruz diye biliyorum açığa satış hala yasak olsa da bu hissenin dolaşımdaki lot miktarını suni de olsa azaltmaz mı örneklerine de çevremde rastladım aracı kurumun arayıp hisselerinizden blokajı kaldırın gibi talepleri oluyormuş aracı kurumlar bizim hisselerimizle işlem yapıyor mu yani bende tam bilmediğim için size sordum.
Cevap 03.05.2021 00:42

Arkadaşlar, size cevabım arasında yazdım. Yatırımcı olarak yapılan işlemlerin takasını işlem yaptığınız aracı kurum gerçekleştirir. Bu nedenle sattığınız herhangi bir hissenin sattığınız andan itibaren T+2 gününe, yani takas gününe kadar varsa blokajının kaldırılması gerekir. Yoksa takas günü aracılık yapan kurum takasta temerrüte düşer. Bu nedenle aracı kurumlar blokaj yapan ama sattığı halde blokajını kaldırmamış yatırımcılarını arayıp, blokajı kaldırmalarını isterler. 

Bunu karıştırmamak lazım. Yani bu yöndeki aramalar, takaslarının yapılabilmesi içindir. Yoksa başkalarının açığa sattığı hisseler için böyle bir talep sizin ödünç verme yönünde bir imzalanmış sözleşmeniz yoksa mümkün değildir. Kaydi ortamda yapılan açığa satışların tespiti çok kolaydır. İzinsiz bu yönde bir işlem yapıldığını ve yapılacağını düşünmüyorum.

Bu arada bir algı ya da ifade hatası yaratmayalım! aracı kurumlar diye geçen ifadeleriniz, aracılık yapan banka ya da aracı kurumlar olarak söylenmeli. İşlemler yatırımcılar adına banka ya da aracı kurumlar tarafından gerçekleştirilir. Yani blokaj kaldırımı için arayanlar, işlemlerin yapıldığı banka ya da aracı kurumlar olabilir. Ama dediğim gibi, bu tip aramalar siz hisse satmış ama blokajı kaldırmamış olduğunuz için olur.

Zaten bu nedenle portföyünde çok sık hisse alan satanlar hesaplarını bloke etmezler. Yoksa devamlı bloke yap-aç bununla uğraşmaları gerekir. Bu nedenle birçok yatırımcı hesaplarında blokajı yapmaz.  


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_