Soru - Cevap (ENDEKS)

  •  A 
AB*** SE*** KI*** 26.04.2021 23:51
Konu / Hisse Kodu: ENDEKS
Merhaba Aydın Bey,
Endeksteki bu kadar düşük hacme rağmen bugün yaşanan yükselişi nasıl yorumlamak gerekir ? Acaba son dönemde gerçekleşen borsadan çıkışlardan sonra bu hacim değerlerine alışmak mı gerekir ? Endeks 1400 değerini aşağı kırdığında % 50 nakite geçmiştim, bugün gerçekleşen yükseliş düşüş trendinin kırıldığını işaret edebilir mi ?
Teşekkür ederim.
Cevap 27.04.2021 08:53

Günaydın.

Öncelikle yazdığım bir detayı kimse kaçırmasın lütfen! Hisselerin çoğu ve BIST pahalı olduğu için düşmüyorlar. Ciddi iskonto içerdiklerini devamlı yazıyorum biliyorsunuz. Tamamen iç-dış gelişmelerin ve risklerin baskıları ile bu düşüşler yaşanıyor. Zaten açık olan tüm öngörülerdeki beklentilerimin geçerli olduğunu biliyorsunuz. Bu nedenle tepkilerde de hisseler tavanlayacaklar. Bu çok doğal. Sorun hangi zamanda hangi sebeple ne yönde tepki vereceği!

Biden'ın sözde soykırım açıklaması öncesi ve rezerv-para politikası riskleri sert düşüşler yaşattı. Maalesef panikleyenlerin sattığı ortamda alıcılar olmadığı için düşüşler sert oluyor. Aynı şekilde alımlar başlayınca bu sefer de satıcılar az olacak. O zaman da hisseler kayıplarını hızla geri alacaklar. 

Sözde soykırım açıklamasının karşılığı olur diye öncesinden açıkladığımız için, piyasada 24 Nisan öncesi satış geldi. Ama açıklamaya gelen tepkiler şimdilik sözlü tepki ile sınırlı kalınca, korkulan olmadı diye alımları gördük. Gelişmelerin devamına göre yansımaların yönünü ve boyutunu göreceğiz.

Teknik olarak bugün için 1.386 üzerinde düşüş trendi kırılıyor görüntüsü var. Ama daha rahat bir teknik söylem için 1.445 seviyesinin geçilmesi doğru olur.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_