Soru - Cevap (Bedelli sermaye arttırımında elde kalan paylar)

  •  A 
NU*** ÇA*** 22.04.2021 18:51
Konu / Hisse Kodu: Bedelli sermaye arttırımında elde kalan paylar
İyi tatiller hocam bedellide şirketin satamadığı Rüçhanlari birincil piyasada 1 TL den satışa sunuyorlar örneğin 2 TL lik hissenin satilamayan paylarını 1 TL den almak mantıklı mı.tesekkür ederim.
Cevap 22.04.2021 21:29

Öncelikle bu konuyu çok kez yazdım sorularda. Öyle bir şey yok. 2 TL.lik hissenin satılamayan payı 1 TL'den satılıyor diye bir şey yok. Bedelli sermaye artışları genelde nominal değer olan 1.00-TL fiyattan yapılır. Ama elinde o hisse olanın hisse değeri o oranda düşer. Yerine 1 TL vererek hisse alır ama mesela elindeki aynı hisse de, bölünme öncesinde değeri 4 TL iken diyelim 2 TL piyasa değerine düşer.

Elinde olmayanlar için bölünme sonrasında rüçhan sırası açılır. Yani bedelli rüçhan hakkını almak istediğiniz zaman sadece nominal değer değil, bir de rüçhan bedelini ödersiniz. Sonuçta size piyasadaki normal hisse maliyetine gelir. Yoksa kim öyle piyasa fiyatına göre düşük olan bir hisseyi kullanmamazlık yapar ki. O bilgi eksikliğinden kaynaklanan hatalı bir algı.

Site içi aramaya rüçhan, bedelli kelimelerini yazın çıkan cevapları okun lütfen. Orada daha iyi izahatlar varc. Şu an iftar sonrası ekranımı kapatmaya geldim kafam biraz dağınık. İyi anlatamamış olabilirim.

Genelde bölündükten sonra piyasa değeri 1 TL üzerinde oluşan hisselerin bedellileri kullanılır. Ama bölünme sonrası rüçhan kullanma bedeli olan 1 TL altında piyasa fiyatı oluştuysa, 0.90, 0.96 krş gibi, o zaman rüçhan kullanılmanın anlamı yoktur. İlle de alacağım diyen gider daha düşüğe piyasadan alır. İşte genelde bu şekildeki bedelli artışlarda kullanılmayan ama piyasa fiyatı daha düşük olan hisselerin kullanılmayan paylarını satışa sunarlar. Genelde bunları ana ortaklar kullanırlar. Tekrar ediyorum dediğiniz şekilde karlı bir işlem yok. Sadece yanlış bilgi var.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_