Soru - Cevap (Bist)

  •  A 
İB*** ÖZ*** 20.04.2021 00:02
Konu / Hisse Kodu: Bist
Hocam merhaba, bugün ki düşüşün sebebini düşünüyorum ama bir türlü bulamıyorum. Sanki geçmişte yaşananlar değilde ileride yaşanılacak olan bir şeyler fiyatlanıyor. Sadece bunu bilmesi gerekenler biliyor ama biz bilmiyoruz. TL nin devaüle edilmesinde bist nasıl bir tepki verir. Teşekkür ederim. Kolay gelsin
Cevap 20.04.2021 00:51

Sorun TL'nin devalüe olması değil sadece. Dalgalı kurda zaten devalüasyon olmaz. Devalüasyon sabit kur rejiminde devlet eliyle paranın değerinin düşürülmesidir. Oysa bu durum serbest piyasada dalgalı kurla yaşanıyor. Aynı şekilde biliyorsunuz Ağbal sonrası 6.89'a da düşmüştü. O zaman da TL'nin değeri artmıştı. Eğer bu sabit kur rejiminde devlet eliyle yapılsaydı buna da revalüasyon denecekti. Ama dediğim gibi dalgalı kur rejiminde para piyasa şartlarına göre değerlenip, değer kaybedebilir.

Burada sorun, sadece paranın değerindeki kayıplar değil. Rezevlerin ne durumda olduğudur. Çünkü vadesi geldiğinde bir yıl içinde ödenmesi gereken döviz cinsinden yaklaşık 170 Milyar Dolar dış borcumuz var. İşte bunlar zamanı gelince yeni borçlanma ya da döviz kaynak bulunamazsa, merkez bankası rezervleri bunları ödemeye yetecek mi endişesidir. Bu endişe ciddileşirse, borsalar ve kurlar buna olumsuz tepki verir. 

Çok önceden ''konsalidasyon ve moratoryum nedir?'' başlığı ile bu sorun hakkında yazılarım olmuştu. İlgili yazımı okursanız, rezerv konusu neden önemli çok daha iyi anlayacaksınız.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_