Soru - Cevap (bist)

  •  A 
SE*** KU*** 19.04.2021 15:35
Konu / Hisse Kodu: bist
hocam yurt dışı hisse senedi paylaşma gibi düşünceniz var mı ? bu ülke kaç yılda temizlenir ? legal yada illegal para veren her yeri ele geçirmişler. insan kaçakçılığına bile başlamışlar ve o kadar rahatlar. hisseler de olumlu haberler satış fırsatı yapıldı. örnek odas , megap ... birilerinin düşeceğini önceden bildiği bir piyasa ne kadar sağlıklıdır.
Cevap 19.04.2021 18:22

Yurt dışı hisseleri takip etmek çok zor. Bunu yapamam. Kaçakçılık konusu tam bir rezalet ama açık açık ne olup bittiği yazılmıyor bile. Yani hangi kuruma dokunsak elde kalıyor. TCMB tam düzeltilmişken, bir gecede onu da ters yüz ettiler. ÜFE %31.2 iken TÜFE %16.19 yani buna kim inanır. Alıp sattığınız, kullandığınız, tükettiğiniz bu oranda zamla sınırlı kalmış bir şey kaldı mı?

Hiç bir veriye güvenemediğimiz bir ortama sokulduk. Nerede kaldı hani ekonomi, hukuk, yargı reformu. Bu ortamda borsa ve hisseler için ne diyeceğim inanın bilemiyorum. Çünkü % 200 baz faiz artışı nedeniyle uzak durduğum bankaları şanslı gördüm bir gecede faizi arttıran başkan değişti. Ülke dövize endeksli yapı TL'ye dönüştürülecek deniyor, ama gel gelelim köprü, yol, havaalanı, hastane, ihaleler ne var ne yok dövize endeksli ve yol hasta garantili ihale edilmişler. Devlet bu ekonomik gidişten kurtulmak ve ayağa kalmak için çok ciddi tasarruf yapması, üretim dışındaki harcamalarından uzak durması lazım. Ama bakın hala bu yapılmıyor.

Ama buna rağmen, BIST ve çok sayıda hisse ciddi iskontolu. Ama kötü yönetim ve kötüye gidiş sürdükçe iskontolu olmalarına rağmen daha da düşemezler diyemem. Bir anda alımlar gelir mi derseniz, elimizdeki gerekçe olacak fırsatları da boşa harcıyoruz. Mart başı tam pandemi kontrol altına alınıyordu. Yasaklar bir gevşetildi geldiğimiz duruma bakın dünya sıralamasında ilk üçe girdik. 

turizm ilaç olur belki derken, bu gidişle onu da kaybedeceğiz. Ben iskontolu gördüklerimi paylaşıyorum. Buna rağmen düşüyorlar ama maalesef bu dönem alınca bir süre unutmak için almak lazım. Yoksa başka yolu yok maalesef.

Arzlar, bilgi manipülasyonu, insider ne ararsanız olan bir borsa haline düştük. Çok yazık. Bir süre sonra bu tavan tavan giden arzları yüksekten alanların da canları yanacak. İnşallah insanlarımızı tam borsaya gelirlerken yeniden küstürmeyiz.

Doğru kararlarla her olumsuzluk bir anda olumluya döner. İlle de hemen düze çıkmak esas değildir. Düze çıkılacak kararları almak da bunun için bir adımdır. Ama maalesef bu da yapılmıyor ki. Ne diyeyim. Bakınca, ülkede herşey çok iyi. Rezervlerde sorun  yok. Tarımda sorun yok. Kredilerde, üretimde, cari dengede, istihdamda, katma değerli yatırımlarda sorun  yok. Ama gelin bakın piyasaya yansımalar bunun tersini söylüyor. O zaman biri de çıkıp artık şuralarda sorunlarımız var demeyi bilmeli. Bu işin böyle gitmediği artık net. Dünyada enflasyon faiz yok. Biz hala bunun sıkıntılarını konuşuyoruz. Almanya 10 yıllıklarında negatif faiz var. Ülke senden para alıyor üstüne o sana faiz vereceğine, sen paramı koruyorsunuz çok sağolun diye üstüne faiz veriyorsunuz. Farkı görebiliyorsunuz değil mi. 

Ne diyeyim ben şimdi, aylardır yazıyorum çok sayıda belirsizlik ve risk var diye. Ama TCMB politikalarında doğruları yapmaya başlayıp beni de yanılttılar. Sonra da malum değişiklikler. Şimdi piyasa ikna edilmeye çalışılıyor. İyi de şimdi insanlar bu radikal görüşlü değişime rağmen politikaların aynı kalacağına inanır mı? Maalesef inanmıyor. Ama olan bizim beklentilerimize ve ülkeye oluyor.

Yine sabır göstereceğiz. Bu günler de atlatılacak. Ama maalesef 2019 sonrası faiz kur inadı yüzünden rezervlerimizi harcadığımız için bu sefer çok daha kırılganız. Dış dünya ile barışık olsak, yine sorun yok ama herkesle de kavgalıyız. Böyle bir ortamda Yunanistan gibi zaten hep düşmanlık peşinde olanlar da bu fırsatı sonuna kadar kullanıyorlar. Bir de sınır sorunları yaşıyoruz.

Yapacak bir şey yok. Bunları da atlatmayı bekleyeceğiz. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_