Soru - Cevap (Ismen)

  •  A 
SA*** KU*** SA*** 16.04.2021 01:29
Konu / Hisse Kodu: Ismen
Aydın bey öncelikle hayırlı ramazanlar diliyorum.Kripto paralarla ilgili yapılan düzenleme ısmen için faydalı olurmu? Vestel ve Parsn oldukça hızlı düşüyor bugünde endeks 1400 üstünde kaldığını düşünürsek endeksle beraber aynı hızda toparlanacaklarını düşünmek fazla iyimserlikmi olur ne dersiniz.Ayrıca tüm emekleriniz için çok Teşekkür ediyorum
Cevap 16.04.2021 09:10

Size de hayırlı Ramazanlar.

Düzenleme şu içerikte;
              “Ödemelerde kripto varlıkların kullanılmamasına, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmamasına ve ödeme ve elektronik para kuruluşlarının kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık etmemesine ilişkin usul ve esasların belirlenmesidir.”

“Ödeme hizmeti sağlayıcıları, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılacağı bir şekilde iş modelleri geliştiremez, bu tür iş modellerine ilişkin herhangi bir hizmet sunamaz.
Ödeme ve elektronik para kuruluşları, kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık edemez.”

Tüm dünya için bunun benzeri kararların çıkmasını bekliyorum. Bu haliyle tamamen pazarlama ile yükselen titan zinciri haline dönüşüyor. Arz sınırlaması ile hep yükseliyor algısı yaratılarak pazarlanıyor. Ama geri dönüp de zararlar başladığı zaman, ortalarda dert yanacak kurum ve kişi bulunmayacak. 

Doğru bir karar alınmış. Yatırım yapmak isteyen buyursun riskini alsın. Ama ödeme aracı olarak kullanılamaz denmiş. Yaklaşık 3 Milyon kişi coin hesabı açtırmış. Çok ciddi sayı. Doğrudan Ismen ile ilgili değil. 

Son dönem sanayi hisselerinde satışlar yaşanıyor. BIST bir süre sonra TCMB kararlarının netleşmesine bakıp yön belirleyecektir. BIST'i alırlarken çok yüksekler nasıl düşünülüyordu unutmayın. Bu işler hep algıdır. Doğru karar ve uygulamalar, gelişmelerle herşey bir anda düzelmeye başlayabilir. Yanlış karar ve uygulamalar sürerse-yapılırsa ise, iyi beklediklerinizde dahi beklentiler ötelenmek zorunda kalır. Düzeni ve istikrarı bozdunuz mu eskiye döndürmek zaman ve maliyettir. Çok karamsar değilim, ama piyasaları bu şekilde bozan kararların alınması nedeniyle de üç ay önceki kadar da iyimser değilim.

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_