Soru - Cevap (Halkın hali)

  •  A 
DU*** AL*** SE*** 15.04.2021 15:52
Konu / Hisse Kodu: Halkın hali
Sürekli düşen alım gücü karşısında kendince herkes birşeyler yapıyor. Son tuzak da modern bir ponzi sistemi olduğunu düşündüğüm kripto para piyasası olduğunu düşünüyorum. Nerede, kimin elinde , kimin olduğı belli olmayan milyarlarca dolar para.
Bu olay tüm dünyada bir enflasyon yaratmaz mı? Bizim gibi ülkelerin borsalarını bekleyen büyük bir tehlike değil midir bu?
Böyle istikrarsız ekonomilerde borsada beklemek yerine kripto paralara yatırım yapanların sayısı giderek artacaktır
Cevap 15.04.2021 16:27

Enflasyonla ilgili bir etkisini beklemiyorum. Ama diğer tüm dediklerinize katılıyorum. Bizde bile 3 Milyon civarı kripto para yatırımcısı olmuş diye açıklamalar var.

Bizler bir şirketi incelerken işleri, sermayesi, cirosu, karı, bağlantıları, sektörü vs. birçok detayı sorguluyoruz. Kriptolarda ise şu an sadece reklam ve pazarlama ile işin yürüdüğünü düşündüğüm için hiç güvenli bulmuyorum. Ama kural koyucular yani devletler bunu neden sadece izliyorlar anlamıyorum. Bankalararası belli bir tutar üstü masak denetimine girmesine rağmen, kriptolardaki paraların sorgusu yok. 

Bu şekilde gidişin sonunu hiç sağlıklı görmüyorum. Ülkenin her yerinden her kesimden her yaştan kişi arayıp nasıl bitcoin ya da diğer coinlerden alacağını soruyor. Bu şekilde giderlerse mevcut fiyatları katlanmaz da diyemem, bu fiyatlar bir anda çok sert düşmez de diyemem.

Borsada para kaybedince şikayet makamı olarak SPK var. Ama dijital paralardaki kayıplar için bir muhatabınız olmadığını bilmek lazım. Şuanki yapıları ile ben güvenmediğim için hiç ilgilenmiyorum. Ama onlar benim ilgilenmememe bakmayıp yükselmeye devam ediyorlar:)


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_