Soru - Cevap (BANKACILIK)

  •  A 
SE*** AK*** 11.04.2021 18:06
Konu / Hisse Kodu: BANKACILIK
Bankacılık endeksinin daha da düşmesi olası mı? Nerdeyse pandemi sevileyelerine geldik GARAN 6,7 buralardan all-in girmek mantıklı mı?
Cevap 11.04.2021 23:58

Yeni üyemizsiniz. Beklenti yazılarımda neredeyse iki aydır mevcut riskleri yazıyorum. S-400 yaptırımları, Suriye ile ilgili riskler, Halkbank davası ile ilgili belirsizlikler, TCMB faiz politikası, ABD enflasyon ve faizleri, Doğuakdeniz ve Ege'de Yunanistan ile ilgili çatışma riski, pandeminin yarattığı tam kapanma riskleri gibi çok sayıda belirsizlik ve riske sahipken, üstüne bir de Ukrayna-Rusya savaş riski ortaya çıktı.

İşte tüm bunlar nedeniyle yabancı her fırsatta başta bankalar olmak üzere satış yapmaya devam ediyor. Pazartesi Halkbank duruşması çok önemli. Dava sürecek denirse, bu risk sürmeye devam eder. Ama dava düşecek olursa, özellikle bankacılık sektörü üzerinde ciddi rahatlama olur. 

Ama TCMB başkan değişimi şekli nedeniyle, enflasyona rağmen faiz indirimleri yapılabilir mi riski var. 15 Nisan'da bu ay için TCMB faiz politikası ne olacak görmüş olacağız. Ben değişiklik beklemiyorum. 

Rusya'nın NATO ve ABD ile savaşına dönüşecek bir Ukrayna-Rusya savaşı beklemiyorum. Ama bu durum yaşanacak olursa, o zaman tüm hisselerde baskısı sürebilir.

Bankaların bana göre tümü, mevcut bilançolarına göre çok ciddi iskonto içeriyorlar. Ama mevcut bilançoları bozacak gelişmeler, ya da bilançoların tersi gerçekler varsa, o zaman iş değişir. Teknik olarak 1.062 desteği aşağıya kırılırsa 1.014 seviyesi ilk anda düşebileceği destek olur.  Garan için de 6.61 altında 6.52-6.47 ve 6.11 destekleri görülebilir. Ama yukarıda da 7.81 ve 8.56'da bulunan iki gap var. Normalde teknik olarak bu gaplerin de kapanması beklenir. Ama ekstra düşmeden mi, yoksa ilave düşüşler sonrası mı bu gapler kapanır, yukarıda ve yazılarımda dikkat çektiğim gelişme ve belirsizliklerin akıbetine göre bu durum belli olacak.

Tüm bunlara bakarak karar sizin diyebilirim ancak. Ama alım yapacaksanız, olası riskler nedeniyle orta ve uzun vadeyi göze almak doğru olur.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_