Soru - Cevap (devam)

  •  A 
SE*** KI*** 11.04.2021 15:32
Konu / Hisse Kodu: devam
Yükseliş trendi olan 26.75 kırdı.% 50 nakitte kalma uyarınıza kulak astım kendi çapımda tam % 50 olmasa da yine hatırı sayılır nakitte çıktık. Borsamız için işleri bozmazsak fed faiz artırana kadar bir yükseliş daha yaşarız beklentiniz vardı bilemiyorum artık bu son gelişmelerden sonra düşünceniz değişti mi ? Halka arzlara oransallara bende yüklü miktarda başvurular yaptım ama çok vermiyorlar işin sonuna geliyoruz gibi bende başvuruları sonlandıracağım haklısınız.
Cevap 11.04.2021 16:41

Halka arz karlarının sonuna geliyoruz demedim ben. Kimse yanlış bir algıya kapılmasın. Yaklaşık bir yıldır hatta üstünde bir süredir yapılan halka arzlarda arzın şekli nedeniyle hepsinde yüksek getiriler oluştu. Bu durum bence halka arzlar aynı tarzda yapılmaya devam ettiği süre yine getirilerle sürecektir. Ama getiri oranları değişkenlik gösterebilir. Sonuçta arzdan alınan hissede % 10 getiri de bir kazanç olarak görülmelidir. Çünkü normalde bir arzdan sonra % 100, % 600 kazanç çok mantıklı, çok tuttarlı bir gelişme değildir. Çünkü kendinizi arz yapan şirket yerine koyun. Sizin arz fiyatınız sonrasında % 600 yükselirse ne düşürdünüz? Biz neden o zaman bu kadar ucuza hissemizi arz ettik demez miydiniz? 

Maalesef arz tekniği nedeniyle oluşan algılar, fiyatın çok ciddi artmasına neden olabiliyor. Ama bunun hep böyle olmasını beklemek, arzdan sonra en az şu kadar tavan çıkar demek doğru değildir. Hatta bazen arz esnasında yaşanacak piyasaları bozan bir gelişme halinde, arz fiyatının tam tersi düştüğünüz de görebilirsiniz. Ben buna dikkat çektim sadece.

Arzdan gelecek pay talep ne kadar çoksa o kadar az oluyor. Hatta son arzlardan birinde yanlış bilmiyorsam % 0.89 gelen bile olmuş diye biliyorum. Yani %1 bile değil. Böyle olunca da, arz sonrası hisse fiyatında çok ciddi yükselişler yaşanıyor. Bunların nedeni hissenin ederinin yüksek olması gerektiği değil. Sadece alamamış insanlarda yaratılan yükselecek beklentileridir. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_