Soru - Cevap (Bankalar)

  •  A 
Sİ*** DE*** 09.04.2021 11:33
Konu / Hisse Kodu: Bankalar
Aydın hocam meraba. Arkadaşın bankalar sorusuna verdiğiniz cevap ve bugünkü yazinizin basligi biraz tedirgin etti doğrusu. GAP kapanmalari uzun yıllar alabilir derken eski tarihli önerileri mi kastettiniz yoksa en son yaptığınız onerilerimi? En son öneriler se durum ciddi zararına da olsa satıp çıkalım ozaman? Icimi bir karamsarlık kapladı
Cevap 09.04.2021 12:12

Olmadı şimdi. Demek ki kendimi izah edememişim. Soru uzun zaman alabilir miydi şeklindeydi, ben de evet uzun yıllar da alabilir dedim. Bu kesin uzun yıllar alacak demek değildir. Sonuçta yazıyorum, ABD İran'a yaptırımları kaldırmayı planlıyor, eğer kaldırırsa bu nedenle açılmış olan Halkbank davası çelişki yaratmıyor mu dedim. Yani dava bir bakarsınız pazartesi düştü denirse, o zaman da pozitif bir etkisi olacağını da yazdım. 

Yani açıklamaları lütfen iki yönlü görün ve tam olduğu gibi okuyunuz. Yoksa hatalı sonuçlar yaşarsınız. Kısacası tekrar ediyorum, TCMB atamasındaki tutum gibi, piyasaları bozacak kararlar alır ve bunda ısrar edilirse, tabi ki yansıması beklentilerin gerçekleşmesini uzun sürelere yayar. Ama doğruların yapılması ise zaten olan beklentilerin çok hızlı gerçekleşmesine katkı yapar. Gapler kapanması beklenen boşluklardır. Genelde kapanırlar. Ama BIST'de 6 Kasım 2020 tarihinde 1.192 seviyesinde kalan bir gap de var. Fakat sonraki gelişmeler BIST'i yukarı taşıdığı için bu gap kapanmadı. 

Yani söylediklerimin sadece bir tarafını görüp, ona göre davranıp bana siz böyle dediğiniz için yaptım demeyin sonra:) Sonuçta benim dediğim bir başka şey de var! O da, eğer beklentim açıksa, bu beklentimin sürdüğünü gösterir. Beklentim bitince öngörülerimi zararına da kapatırım dedİğimi unutmayınız. Demek ki, olumsuz görüşü savunmuyorum. Ama şu anki gidişte riskler daha yüksek. Çünkü, TCMB eski politikaları bunları dengeliyordu. Son değişim ise, yeni bir risk olarak eklendi.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_