Soru - Cevap (Yabancı yatırımcı)

  •  A 
İB*** ÖZ*** 07.04.2021 14:55
Konu / Hisse Kodu: Yabancı yatırımcı
Hocam merhaba, bistte yabancı yatırımcı miktarı daha da azalırsa (daha önce böyle bir durum oldu mu bilmiyorum) önümüzdeki süreç nasıl olur. Gördüğümüz seviyeler zirve olarak mı kalır? Teşekkürler
Cevap 07.04.2021 16:41

Yok bunu diyemeyiz. Aslında gelişmiş ülke borsalarında bizdeki kadar yüksek yabancı payları olmaz. Ama gelişmekte olan ülkelerde maalesef yüksek oluyor. Şu an yabancı güven kaybı nedeniyle çıkıyor ülkeden. Ama eğer satışları bitene dek endeks fazla düşmeden kendisini koruyabilirse, sonrasında bankaların da varlık fonu gibi bir alıcı tarafından alındığını da görebiliriz. Şu an satışların bitmesi bekleniyor. 

Kısacası yabancı payı düştü diye BIST yeni rekorlar göremez diyemeyiz. Sonuçta BIST'de hisseler TL ile alınıyor. Sorun yaklaşık 570 Milyar Dolar Dövize endeksli borçlarımız. Borçların vadesi geldikçe geri ödemeleri ya da uzatılması gerekir. Ödenecekse TCMB rezervleri önemlidir. Bu nedenle döviz ihtiyacımız vardır. Ama TL ihtiyacı için çok istenmese de, enflasyon yaratacak olsa da darphane seçeneği de vardır! Tüm dünya hükümetleri bu yola zaman zaman başvururlar. 

Yani demem o ki, yeter ki sorunumuz sadece yabancının satması ile sınırlı kalsın. Başka bir piyasa bozucu sorun çıkmasın. Eğer böyle olursa, nihayetinde yabancı da bir yerde duracaktır. Ondan sonra yabancılı olursa daha hızlı, yabancısız olursa daha yavaş yine yeni rekorları görebiliriz. Ama tabii bunun için birkaç aydır uyarılarını yaptığım riskler çözülmeli. Para politikası başta ani değişiklikler olmayacağı anlaşılmalı.

Yabancılara da çok bakmayın. Bugün sattıkları fiyatların çok üstünden yeniden alıma da gelebilirler. Nihayetinde burada satılan yabancı payları, kendi fonlarının içinde maksimum % 3 civarı bir dilimi teşkil ediyor. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_