Soru - Cevap (Hakbn)

  •  A 
MU*** ÇE*** 29.03.2021 12:52
Konu / Hisse Kodu: Hakbn
Merhaba aydın bey, bence ABD Türkiye üzerinden diğer ülkelere gözdağı vermek için halkbank üzerinden bir ceveza verecek fakat Türkiye yi kaybetmek şuan için işine gelmeyeceği için acaba vereceği ceza bizim f35 için ödeyip geri alamadığımız miktar kadar olurmu? Boylece bir taşla bir çok kuş vurmuş olmaz mı? Böyle bir sonuçta piyasada nasıl etkilenir?
Cevap 29.03.2021 16:25

Sizce en son 1.9 Trilyon Dolar yardım paketi açıklayan, hemen peşinden 3 Trilyon Dolar'dan fazla alt yapı yatırım paketi açıklamaya hazırlanan ABD, bizim F35 için yatırdığımız 1,5 Milyar Dolar civarı bir bedel kendisine yük olmasın diye böyle bir şey yapıyor olabilir mi? İnanın bize geri vermek zorunda kalsa, o rakamlar ABD için konu bile olmayacak rakamlardır.

ABD istediği her ülkeye direk ceza kesme gücüne sahip şu an. Zaten bunu da çok kez yaptı öncesinde. Bizim hakkında savcılarımızın yakalama kararı çıkarttığı, ama sonra serbest bırakılıp bakanlarımızla ülkeye hizmetinden dolayı madalya verdiğimiz birisi, ABD'ye gidip verdiği ifadelerle şu an Halkbank davası görülüyor. Yani bu yaşananlarda çok büyük hatalarımız var. Tepkilere karşı, o zaman elbirliği ile savunulan kişi, şu an ülkemizi verdiği ifadelerle uluslararası bankası yargılanan bir ülke durumuna soktu. 

ABD'nin yıllardır bölgemizdeki emelleri belli. O nedenle bu kriz nereye kadar sürer, nerede kopar ya da çözülür bunu bilmek kolay değil. Sonuçta Türkiye de bölgenin çok önemli bir ülkesi. Ama ABD gözü karartmış durumda. Kendisi elini kirletmez, ama bizi bölgede birçok ülke veya yapı ile çatıştırıp, savaştırıp maddi manevi krize sokarak amaçlarına ulaşmayı hedefleyebilirler. O yüzden gelişmeleri görmek lazım önce. 

Ama iki aydır yazdığım, uyardığım bu kadar ciddi risklerimiz varken TCMB operasyonu bana göre kesinlikle en azından şekil olarak yanlıştır. Aynı zamanda TCMB rezervlerini arttırmadan faizleri düşürecek izlenip yaratmanın da görüyorsunuz faturasını işte Dolar 8.20 oldu. Şimdi bu kur hareketinin piyasada rahatsızlık yaratmadığı bir üretim, hizmet, alan olabilir mi?

Yaşayacağız, bakalım sonrasında hangi kararlar alınırsa, ona göre dengelenme nerelerde olur fikir yürüteceğiz.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_