Soru - Cevap (Abi nasılsın iyimisin?)

  •  A 
SÜ*** AY*** 26.03.2021 12:43
Konu / Hisse Kodu: Abi nasılsın iyimisin?
Hep hisse sormayalım.ara sıra böyle günlerde de neşeli olmayı becerebilmek,herşeyin geçici olduğunu anlayabilmek ,....devamı sende abi:)))
Cevap 26.03.2021 13:53

Özellikle borsa ile yeni tanışmış yatırımcılarımız için yazayım ozaman, eskiler zaten benzer düşüşleri ve krizleri çok kez gördüler. 

BIST'in yaşadığı düşüş, 2020 pandemi başlangıcı sonrası hep yükselen BIST ve hisselerin, az düşse de sonra yine çıkar nasılsa gibi yeni yatırımcı algısının doğru olmadığını göstermiş oldu. Hisseler çok iyi ve iskontolu olsalar da ülkeyi ya da sektörleri etkileyecek gelişmelerden geçici de olsa etkilenirler. Hiç ummadığınız yerlere de düşebilirler. Bu şirketlerin ve hisselerin kötü ve riskli olduğunu göstermez. Kredide sıkışan, düşüşte panikleyen ya da nedir bu ülkenin oynak politikaları yeter artık ne haliniz varsa görün diyerek kızıp satan yabancı yatırımcılar nedeniyle bu şekilde düşüşler yaşayabilir. 

Ama sonra dengeler yeniden kurulur ve işleyen, çalışan şirketler yeniden olması gereken fiyatlara çıkarlar. Zararlarını fazlası ile telafi ederler. Ama maalesef arada uzun süreler kaybedilebilir. Bu tarz sıkıntıların çoğu maalesef şirketlerin kendi özellerindeki sorunlardan ziyade, ülke yönetimlerinin istikrarsız karar ve davranışları nedeniyle yaşanır. 

Umarım son TCMB başkan değişimi gibi, önemli diğer bakanlıklarda da piyasaların tepki duyacağı görevlendirmeler yapılmaz. Görüyorsunuz ki, piyasalarla inatlaşmak ülkenin tüm piyasalarını olumsuz etkiler. Ama her şekilde faaliyetinde sorun olmayan şirketlerdeki kayıplar sonrasında telafi olur. Bu tarz risk ve belirsizliği yüksek dönemlerde en önemli şey, kesinlikle kredisiz olmaktır. İşte bu nedenle ısrarla krediden uzak olun uyarıları yapıyordum. 

Sabır gösterip, bir süre borsaya bakmayın. Kendi işlerinize zaman ayırın. Bu günler de geçecektir. Ama her yaşadığınız gelişme sizler için unutmamanız gereken bir tecrübe olsun. Ayrıca günümüz dünyasında her ülkenin dünya ile entegre olduğunu unutmamak ve bu nedenle dışilişkilerin de iyi olmasının önemini iyi kavramak gerekir. Yoksa böyle her konuda yalnızlık içine düşer, sonra da bunun bahanesini ''onurlu yalnızlık'' sözleri ile açıklamaya kalkarsanız, kaybeden hep sizin ülkeniz olur!


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_