Soru - Cevap (uzun vade hisseler.)

  •  A 
KÖ*** KA*** 24.03.2021 10:35
Konu / Hisse Kodu: uzun vade hisseler.
Uzun Vadeli Yatırım Hisseleri bölümünü 4 gözle bekliyorum hocam. en azından bu ortamda onlardan almayı tercih ederdim. ne zaman bu bölümü doldurmayı düşünüyorsunuz. geçen haftayı es geçtik iyi oldu :-), ben paramın %25 ile önerdiğiniz allardan alıp, %75 inide uzun vadeli bölümünü bekliyordum. ve gool oldu hocam.. genede bu bölümü beklicem...kolay gelsin.
Cevap 24.03.2021 10:53

Ne güzel, iyi olmuş ozaman. Ama yeni bir gelişme bitmiyor ki huzur içinde bu listeyi dolduralım. Aslında bu listede olacakları size yazmıştım. Ama poltika değişiklikleri, kurun ya da faizin düşmesi ya da çıkması da bu listeyi etkiliyor. Dur şunu göreyim, dur bu da belli olsun derken bir türlü listeyi aktif edemiyorum. 

Mesela bilançolarına göre bankaları iskontolu görüyordum. Tabii görünen bilançolarını doğru olarak kabul edersek. Ama perşembe günü faizi arttıran TCMB ile katı bir para politikası görüntüsü vardı. Kurlar da düşüyordu. Bankalar için ilk anda faiz zarar yazsa da, kurların düşmesi olumlu olacaktı. Zaten bir süre sonra da faizler düşmeye başlayacaktı. Bu nedenle muhtemelen bu listede tüm bankalar da olacaktı. 

Ama şimdi yaşananları görüyorsunuz. Yapılanların tümden değişebileceği yeni kadro değişimi oluyor. Tepki olarak da kurlar bir anda arttı. Peki ya da düşündükleri olmaz da, faizleri sert indirirlerse kurlardaki yükseliş kontrolden çıkarsa ne olacak? Tabii bir de ABD halkbank davası riski var.

Son durumda bankaları nasıl bir riske soktular görüyorsunuz. Şimdi yabancı milyonlarca garan hissesini acaba sadece ülkenin politika değişiklikleri nedeniyle mi satma kararı aldı? Yoksa daha sıkıntılı gelişmeler olacağı konusunda duyumları mı oldu da bu şekilde göz karartıp satıyorlar.

İşte bu nedenle uzun vadeliler bekliyor hala. Mesela asels yazacağım orada. Ama S-400 yaptırımları gelir ve asels de içine girerse ne olur? Aynı durum başka sanayi hisselerinde de olamaz mı peki? Çok karışık bu işler inanın. Sonra da uzun vadeli listedeki hisseleri de düşürken neden düşüyor soruları gelecek. Bu dönem teknik paylaşımlar daha doğru olduğu görüşündeyim. Ama en azından hisse isimlerini listeye koyayım da, bu soruları biraz göğüslemiş olalım.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_