Soru - Cevap (Kriz)

  •  A 
EM*** TE*** 23.03.2021 07:43
Konu / Hisse Kodu: Kriz
Aydın Bey merhaba, her kriz için bu defa farklı denir ama bu defa sanki gerçekten farklı; eskiden kriz olduğunda aklı selim ipi eline alır 1 senede çıkış başlardı. Bu defa o ortam yok ve korkum o ki henüz gördüklerimiz görebileceklerimizin yanında az bile olabilir. Tahmin etmek vs imkansız ama bu defa ne 94 ne 2001 e benziyor; hem derin bir siyasi krize gidiyoruz ekonomik olarak da uzun zamana yayılmış bir gerilemenin hızlanışı var gibi, ne dersiniz?
Cevap 23.03.2021 09:43

Bir gündeki düşüşle bunu söylemek doğru olmaz. 1994 taban taban günlerce düşen endeks yaşadık. 2001'de acaba filan banka da mı batacak endişeleri ile sert düşüşler yaşadık. Şu an bu endişelerin olmadığını görüyorum. Türkiye eski krizlerden daha güçlü bence. Ama sorun siyaset doğru müdahaleler yapmadığı gibi, tam tersi daha da riskleri arttıracak müdahaleler yapıyor. 

Geçmişle farklı diğer bir fark ise, o krizler esnasında dış ilişkilerimiz çok daha iyiydi. Şimdi ise dost ve müttefiklerimizle bile çok büyük krizler yaşıyoruz. Bu durum da bugün için tedirginliğin artmasına neden oluyor.

Ama ekonomik, siyasi, hukuk, demokrasi her alanda sorunlar yaşadığımız konusunda hemfikiriz. Zaten bu nedenle de reform paketleri açıklanıyor. ABD ile ilgili yaptırım riskleri krizi derinleştirir. Bu durum yaşanır mı, hayır da diyemem, evet de.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_