Soru - Cevap (ilkleri görüyorum..)

  •  A 
RE*** ŞE*** 22.03.2021 11:47
Konu / Hisse Kodu: ilkleri görüyorum..
elimdeki hisselerin taban yaptığını ben hiç görmemiştim.. daha önce hükümet çöktüğünde böyle bir şey yaşandığınıda görmedim diyebilirim.. siz yaşamışsınızdır..
bu insanların değil, bilgisayarların paniklemesi sanırım..
hayırlısı olsun.. battı balık yan gider..

balık sezonunu ne zaman acıyoruz aydın bey..
Cevap 22.03.2021 12:39

1994 Çiller zamanında notlarımız düşürüldüğü zaman taban taban giden günler gördüm. Aynı şekilde Danıştay saldırısında 5 yüksek hakim öldürüldüğünde de BIST ve vıop taban olmuştu hatırlıyorum. 

İşte bunların nedeni türev piyasalar ve kredili işlemler. Şimdi elinizde güvendiğiniz hisseler var. Tek kuruş kredi yok. Onlar da taban taban düşebilir. Sorun değil. Sonra ilk fırsatta ederlerine gelirler yine. Ama kredili iseniz, vadeli piyasada long pozisyonda iseniz, bu düşüşler tabanlar tüm varlığınızı sıfırlamanıza neden olur. İşte bu yüzden türev piyasaları sevmediğimi yazıp duruyorum. Nedenini canlı yaşamış oldunuz.

Aynı şekilde borsada kredili hisse aldınız. Hem de birebir gibi yüksek aldınız. Tüm portöy düşünce özkaynak teminat oranınız hızla 0.35'e iner. O zamanda gönlünüz belki dönecektir az daha bekleyelim diye satmaktan yana olmaz. Bu sefer daha da düşerse BIST spotta da kredi yüzünden portföyü sıfırlamaya yakın kaybedersiniz. 

Bunun suçunu kimsede aramamak gerekir. İki nedeni vardır. Birisi ille de kendi paranız olmayan bir kredi hırsı ile alım yapmış olmanız, diğer asıl neden de yapılması gerekenleri değil de yapılmaması gerekenleri yapan yöneticiler, karar vericiler, siyasetçilerdir. Bu denli yanlış yapacaklarını düşünemezsiniz. Çünkü insanlar hep doğruların yapılacağını düşünür ve ona göre planlama yapmak isterler. Yanlış yapılınca neye uğradıklarını bu nedenle şaşırırlar. Çünkü beklemedikleri şekilde yakalanmış olurlar.

Şimdi ABD yaptırımı mı oldu, halkbank'tan tazminat mı yedik, yoksa S-400 ile ilgili yaptırım mı oldu? Ya da Doğuakdenizde silahlar mı patladı? Hiç birisi değil. Hiç aklımızda olmayan bir görevden alma nedeniyle bunları yaşıyoruz. Ama perşembe yazımı okursanız buna hazırlıklı olduğumu iyi polis-kötü polis paragrafındaki yazımda dediklerimde bulabilirsiniz. 

Ancak dediğiniz gibi, yeterki hisseleriniz iyi olsun. Hepsi düzelir. Sakin olun ve paniklemeyin. Bir süre burayı unutun.

Şimdi uzun vade ısrarı yapanları merak ediyorum ama, uzun vadeli hisseleri almış olanlar hiç bu düşüşlerden etkilenmeyecekler miydi? Mümkün mü bu değil. Ama uzun vade sorularının asıl nedeni, teknikte bir üst fiyat var. Ama gönüllerde satmak isteği yok. Eğer uzun vadeli hisselere denk gelirsem, dirençleri olsa da, satmaz taşırım düşüncesi uzun vadeli hisse taleplerini getiriyor. 

Ama diğer taraftan uzun vadeli listede yakalandığınız zaman nasılsa beklentileri iyi diye, daha huzurlu beklenir.

Balık için bu piyasalarda ve pandemide zaman ayıramıyorum. Yoksa Ege'de çipura ve levrek her zaman var. Yasaklar yüzünden gittiğim mesafe uzak diye sabah teknenin kalkışına yetişemediğim için gidemiyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_