Soru - Cevap (FAİZ ARTIŞI DÖNGÜSÜ)

  •  A 
AL*** BO*** 19.03.2021 13:43
Konu / Hisse Kodu: FAİZ ARTIŞI DÖNGÜSÜ
Aydın Hocam Merhaba,

Dış koşullar ve enflasyonist baskı tarafından olumsuz bir gelişme olmadığı sürece dünkü faiz artışı SON FAİZ ARTIŞI ise eğer bundan sonraki süreçde BANKACILIK HİSSELERİNİ nasıl etkiler sizce?
Saygılarımla
Cevap 19.03.2021 14:11

Halkbank ve ABD S-400 yaptırım konusu netleşmeli. 

Ayrıca son faiz artışı diye düşünüyorum ben ama, sonuçta ekonomi ve ülke yönetiminde hatalar sürerse o zaman cari açık sorunu ve enflasyon daha fazlasını da gerektirebilir. Biz şartlar artık daha kötüleştirilmeyecek şekilde gerekli tedbirleri almak zorunda kalacaklardır diye düşünerek bu beklentiyi söyleyebiliriz.

Eğer özellikle ABD ile ilişkiler sorunu aşılırsa, o zaman bankalar yükselişe başlar. Ama bankaların yükselişi yine de sanayi teknoloji hisseleri gibi olmaz. Çok düşük faizli kredi verdirildi. Bunların geri dönüşlerinde sorunlar var mı şeffaf bir bilgiye sahip değiliz. Hatta şu an bile bilanço karlarında verilen tüm krediler için işletilen faiz gelirleri var ama bu faiz gelirlerinin hepsi tahsil edilebiliyor mu bunu bilmiyoruz. Ttkom'da öğer telekomun borcu da yıllarca gösterildi ama sonunda tahsilat yapılamayınca şirkete ortak edildiler.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_