Soru - Cevap (Faiz- BİST ikilemi)

  •  A 
SE*** KI*** 18.03.2021 15:36
Konu / Hisse Kodu: Faiz- BİST ikilemi
Bu kadar yüksek faizin olduğu bir ortamda borsanın TL rekorunu bu sene beklemek hayalcilik olur mu ? Bunun bir benzerini 2018 sonu 2019 yüksek faiz döneminde kimsenin borsaya gelmemesiyle yaşamıştık ! Açıkçası bu kadar yüksek faizi borsanın olumlu karşılaması da bir garip ! Mevduat yeniden alternatifli yatırım aracı olmuyor mu ? % 19 garanti getiri varken niye borsa riskini yatırımcı alsın ki ?
Cevap 18.03.2021 17:35

Aynı zamanda Tükiye'nin de % 6.5 büyümesi bekleniyor. Şirketler karlılık olarak büyürken hisse fiyatlarındaki artışlar garanti dediğiniz % 19'un çok üzerinde olur. Birisini 3-5-10 günde elde edersiniz. Diğer için 12 ay beklersiniz. Ama yine de faizlerin yükselmesi borsa için olumsuz etki yaratır. Alternatif yatırım alanı olarak dediğiniz gibi garanti gelir olduğu için paranın yön değiştirmesine neden olabilir.

Ama yine de borsanın ya da bazı hisselerin yükselişine mani değildir. 2001 yılında % 7.500 faiz bile oldu. Ama devamında hisseler rekorlar kırdı.

ABD ile ilişkilerin riski benim için tüm beklentileri bozacak riskler içeriyor. Bu sorunu aşabilirsek, gerisi sorun olmaz. En azından geçici sorun olur düzelir.

Ama zaten faizler arttıkça bunların kredi geri ödemelerinde şirketler, ekonomi ve bankalar için sorun yaratacağını yazıyordum. BIST ben bunları yazmaya başladığımda yeterince düşmediği için şu an yaşanan düşüşler sizleri huzursuz ediyor olabilir. 

Sorun sanki birisi ya da birileri endeksi suni tutuyor. Bakın mesela bankalar düşerken ulaştırma ve sanayi alınıyor. Onlar düşerken bankalar alınıyor. Endeks zirveye hala çok yakın seviyelerde seyrederken hisse bazlı ise çok ciddi realizeler yaşanıyor. 

Çok sayıda riske dikkat çektim. Hangileri gerçekleşirse ona göre yansımalarını göreceğiz. Ama mesela geçen ay yapmadıkları faiz artışı şimdi daha fazlasını yapmalarına neden oldu. Bu tarz hatalar da önemli oluyor.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_