Soru - Cevap (Duzeltme)

  •  A 
BU*** TA*** 15.03.2021 22:12
Konu / Hisse Kodu: Duzeltme
hocam piyasalarda fırtına öncesi sessizlik var gibi, beklediğiniz duzeltme olmadı gibi gözükse de ka ,gyo, gıda hisseleri aslinda kendi açısından yüzde 10 a yakin bi dusus sergiledi sanayi hisseleri cok garip spekulatorler yönetiyor gibi %500 den fazla yükselen firmalar var.Düzeltmeyi bist 100 değilde bist bankalar açısından bakmamız bu surecte daha dogru guvenilir olur mu? Yabancının bu kadar çıkması ve yerli yatırımcının kriptoya reklamlarla yönelmesi,bist için risk teşkil edermi ?
Cevap 16.03.2021 00:21

Kripto BIST için risk teşkil etmez. Ayrı paralar.

Ama düzeltmenin bankalarda olduğu doğru. Çünkü bankalardaki yabancı payı sattıkça düşüş yaptıracak kadar yoğun. Ama bankalar da dahil hisseleri sanki sihirli bir el alıp düşüşe engel olmaya çalışıyor. 

Telegram gruplarında paralı tiyolarla yatırımcıları yönetiyorlarmış. Belki şu an ya da bir süre daha büyük bir risk olmayabilir ama, FED faiz artışları başlar ve gelişmiş borsalarda düzeltmeler başlayıp, borsalardan faize para gitmeye başlarsa o zaman gelişmekte olan ülkelerden de çıkışlar başlayabilir. Ama bunların hepsinde hisse bazında bilançolara göre değerlendirmek lazım. Çünkü bilanço ederi hala iskontolu olan mesela sigortalar, beyaz eşyalar, gsmler, holdinglerin önemlileri, teknoloji hisseleri, asels gibi ayrışabilecek şirketler halen var. Hisselerin tümü primli değiller.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_