Soru - Cevap (Hisse senedi)

  •  A 
ME*** KA*** 12.03.2021 18:58
Konu / Hisse Kodu: Hisse senedi
Merhabalar, 1979 yılında babam ve amcam hamiline hisse senedi satın almışlar. Sonra bu senetler unutulmuş. 2015 yılında bu senetler elimize geçti. Sonra hala aktif olan bu şirketin bağlı olduğu holdinge gittik. Fakat bize 50 tl’lik bir hesaplama yaptılar.O zamanın parası 20.000 liraya satın almışlar. He kağıtta 30 adet temettu kuponu bulunuyor. Bizim ne yapmamız gerekir. Babam hayatta değil amcamada o günün parasına göre çok gülünç geldi.
Cevap 13.03.2021 19:43

Bakın burada şöyle bir hata oluyor! Aslında bu senetlerin zamanında ana kısımları senet hamileri tarafından kullanılmış oluyor. Ama krş.ları ifade eden küsurat kuponları o tarihte bir şey ifade etmediği için kasalarda, çekmecelerde kalıyor. Sonra yıllar geçiyor, seneti alan kişinin varisleri buluyor ve heyecanlanıylar. Ama aslında buldukları zamanında sadece kuruşluk kısımları ifade eden küsurat hisselerinden ibaret olduğu için bir şey ifade etmiyor.

Kısacası şirketlerin yetkilileri size böyle bir hesaplama yaptıysalar, aynı zamanda bunlar küsurat kuponları da demiş olabilirler. Şöyle düşünün 1979 senesinin 20.000 TL si ile alınan bir para unutulur mu hiç? Bir şekilde babanız ya da amcanız kullanmış olabilir. 

Yapacak bir şey yok. Normalde zaten 31/12/2012 tarine kadar ibraz edilip kaydi sisteme çevrilmeyen senetler hükümsüz kalmıştı. Bunun olacağı da 7 yıl öncesinden ilan edilmiş ve herkesin ellerindeki fizi senetleri kaydileştirmesi istenmişti. 

Neyse son tarih sonrası hukuki itirazlarla bu hakları yine de kullanırmak durumunda kaldılar. Ama yolu zaten önce ilgili şirkete götürmek. Onlar size bir değer ifade eden hisselerle ilgili bir değer tespiti tutanağı veriyorlar. Sonra bununla birlikte Ankara'daki Yatırımcı Tazmin Merkezine başvuracak ve değeri nakit olarak alacaktınız. Siz ilk adımı atmış ve şirkete gitmişsiniz. Onların verdiği cevaptan ben elinize geçen hisselerin küsurat kuponu olduğunu düşünüyorum.

Tek ihtimal size yanlış hesaplama yapmış olmaları, gerçeği söylememiş olmaları söz konusu olabilir mi diye düşünebilirsiniz. Bunu bilemem. Takas ve Saklama Bankası'nı arayıp elinizdeki hisselerin şu anki değerlerini nasıl tespit ettirebiliriz diye sorabilirsiniz. Bir başka yer daha size aynı tutarı söylerse, demek ki bulduğunuz hisseler benim dediğim geriye kalan paylardır.

İyi hafta sonları.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_