Soru - Cevap (Vestl)

  •  A 
AL*** AS*** CA*** 06.03.2021 13:42
Konu / Hisse Kodu: Vestl
Hocam iyi günler. Öncelikle Vestl gerçekleşen öngörü için teşekkür ediyorum. 31,50 dirençli bir açık öngörünüz daha mevcut. Dün 31,26 gördü. Teknik olarak baktığınızda daha yukarı dirençlere gitme ihtimali varmıdır? Yada 31,60 civarı bir tepe var. Burada satış baskısı gelmesi olası mıdır?
Şu zor piyasada müthiş katkınız oluyor bizlere tekrar teşekkür ediyor , sağlıklı haftasonları diliyorum.
Cevap 06.03.2021 20:37

Ben artık bilançoları insanlara anlatırlarken yaratılan algıları anlayamıyorum! Indes mesela Dokuz ayılık karı yanlış hatırlamıyorsam beğenmemişlerdi. Bense beğnmiştim. Giderleri artmış falan birçok olumsuz hikaye analizlerde yer alıyordu. Ben buna rağmen ucuz demekte ısrar ediyordum. Hisse 16'lı rakamlara indi biraz oralarda takıldı. Yıl sonu karı gayet iyi geldi yine ve fiyatına bakın!. Şu an bence biraz fazla primlendi.

Şimdi bunu neden anlattım? Vestl için de dokuz aylık bilançodan beri hatta daha öncesinden ucuz diye yazıyorum. Öngörülerimde vestl filtresi yapın devamlı hissenin paşindeyim 17'li fiyatlardan bu yana. 8'nci aydan beri. Dokuz aylık bilançosu sonrası benim için 30.00 TL'lik hisse demiştim sanki diye hatırlıyorum. 31.26 oldu. Şimdi açıklayacağı kar çok önemli. Artacak mı, artacaksa ne kadar artacak? Ben ciddi bir kar artışı yapmasını bekliyorum. Ama pil şarj istasyonları kuruyor. Arge ya da yatırımı için harcamaların boyutu bilançoyu nasıl etkilemiştir bilemiyorum. Ama ciro artışı yaratacak alanlara giriyor. 

Kısacası ben ciddi bir kar artışı ile çok daha yüksek edere sahip olmasını bekliyorum. Ama bunu yapan doas için beklentinin altında kaldı diyerek hisseyi nerelere düşürdüler. Yaratmak isteyecekleri algılar önemli. Dokuz aylık bilançosuna göre fiyatını buldu. Yıl sonu karı düşük gelirse realize yüksek olur. Ben artışın yüksek olmasını bekliyorum. Teknik olarak 31.62 son direncini kıracak olursa, ilk etapta 4 TL, sonra 6 TL yükseliş yaşamasını beklerim. Olur mu olmaz mı bilanço sonrası göreceğiz. Bilanço karı düşük kalırsa dediğiniz zirvede civarı satış baskısı gelir. Ama kar çok yüksek gelirse o dirençte gelecek satışları rahat karşılarlar.

Ben de birkaç gündür fiyatı yukarı revize etsem mi, etmesem mi onu düşünüyorum. Bilanço hafta sonu gelseydi çok iyi olacaktı.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_