Soru - Cevap (ANHYT)

  •  A 
EM*** YA*** 03.03.2021 00:07
Konu / Hisse Kodu: ANHYT
Merhaba,

Öğrenmek için sormak istedim bugün revize hedef vererek ANHYT kapattınız. Daha sonrasında da sert bir düşüş yaşadı anlık devre kesti.

Teknik analizinizde gördüğünüz hangi sebepler sizi erken kapatmaya yöneltti. 29 Mart'ta temettü verme ihtimali var sanırım, bu beklentiyle önümüzdeki gün/haftalarda bir yükseliş olmaz mı acaba? Temettü hisseleri için genel sormak gerekirse, böyle bir eğilim var mıdır?
Cevap 03.03.2021 08:31

Günaydın. 

Biliyorsunuz ki, cuma günü yaşanan yükseliş tepkisini beklemiyordum. Bilakis ben bir büyük düzeltme endişesi taşıyordum. Beklentili hisselerimiz de dahil düşüş yaşandığı zaman nasıl geri geldiğini görmüşsünüzdür. Dün ekran başından ayrılmadan yeniden eksi endeks görünce, riske etmek istemedim. Kar varken kapatayım dedim. Benzer şekilde karı beklentilerden kötü gelen başka açık öngörülerimi de bu nedenle kapattım.

Belki de benim öngörü kapatmamla satan olduysa, bir birlerini tetikleyip devre kesici o nedenle oluşmuş olabilir. Ben sonrasını hiç takip edemedim.

Anhyt beğendiğim ve açıkladığı bilançosuna göre benim için iskontolu bir hisse. Ama gelecek bilançosunda ne olacak bilemiyorum. 

Temettü vermesi demek ille de hisse yükselecek demek değildir. Temettünün tutarı ve hissenin önceden yaptığı-yapmadığı fiyat hareketleri de önemlidir.  Dediğim gibi, ben piyasa bozacak olursa karı geri vermemek için yaptım.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_