Soru - Cevap (1 yıllık BİST Tecrübem Hk (3))

  •  A 
ÖN*** AR*** 26.02.2021 17:30
Konu / Hisse Kodu: 1 yıllık BİST Tecrübem Hk (3)
Sözün kısası çoğumuz hep iyiye gidecek beklentisi ile alıyor, düştüğünde bırakın zarar kes yapmayı, karımızdan zarar oluştuğunda da bırakmasını pek bilmiyoruz. Aslında zarar kes yapıp daha uygun koşullarla alım yapıldığında kar artırma potansiyeli çoğunlukla oluyor. Bunu ancak benim gibi yaşayarak tecrübe edip sizin öngörülerinize daha sıkı kulak verirlerse arkadaşlarında başarılı olacağaına inanıyorum. Tekrar herşey için çok teşekkür ediyorum. Sizin tavsiyeniz olmadan s(b)iste kayboluyoruz.
Cevap 26.02.2021 17:52

Tecrübe ve görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. 

Aslında genel yatırımcı hatalarını da özellikle yazıyorum ki, sizler de benzerlerine kapılmayın diye. Maalesef pandemi başından itibaren gelen yatırımcılar borsanın ve hisselerin hep yükseldiğine, düşse de hemen yeniden yükselişe geçtiğine şahit oldular. Bu nedenle bu şekilde düzeltmelerin, fiyatlarda ciddi boyutta geri gelmelerin olacağına bizler ne kadar uyarırsak uyaralım inanmadılar. Şimdi ise düzeltme yaşanmaya başlayınca panikler başlıyor. Aslında bunun olacağına 2-3 hafta önceden ikna olsanız ve en azından % 50 nakit pozisyone dönseniz, şimdi bu düşüşler panik değil, acaba nereden yeniden alacağım şeklinde bakmanıza neden olacaktı. Ama bunlar hep tecrübe ile oluşuyor. Başınıza gelemeden de tam kavrayamıyorsunuz. 

Nitekim BIST 1560'larda gezerken ille de uzun vadeli hisseler paylaşın taleplerine neden uzak durduğumu da şimdi daha iyi anlıyorsunuzdur. Şu an uzn vadeli taşımayı düşünerek hisse almış çok az kişi endişe duymadan hisselerini taşıyabilirdi. Kaldı ki, zaten hisselerde zaman zaman bu düşüşler olabildiği için, önemli dirençlerde satıp, sonra almanın da getirisi uzun vadeden çok daha az değildir. 

Umarım tüm üyelerimiz en kısa zamanda tüm hisselerinde yeniden kazançlı duruma gelirler ve bu yaşadıklarını da iyi bir tecrübe edinirler.

Sanırım son cümlenizde sis demek istemişsiniz diye düşünüyorum. Tekrar teşekkür ederim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_