Soru - Cevap (Düşüş sonrası)

  •  A 
ZA*** TE*** 24.02.2021 23:53
Konu / Hisse Kodu: Düşüş sonrası
Aydın bey selamlar,
Günlük beklenti yazınızda dikkatimi çeken bir hususla ilgili soru sormak istedim.
Başlangıçta gelişmiş ülkelerde işler yoluna girmeye başlayınca, borsalara yönelmiş olan paranın borsadan çıkacağını yazmışsınız. Devamında ise bizim borsamızla ilgili olarak düşüşün bitip yeniden alımların gelmesi halinde bu defa çok daha yüksek endeks seviyelerine ulaşacağımızı belirtmişsiniz.
Bu durumda bizim borsamız gelişmiş borsalardan ayrışacak mı demek istiyorsunuz?
Cevap 25.02.2021 00:46

Evet onu demek istiyorum. Çünkü onlar tarihi rekor seviyelerindeler. Ama BIST için mesela bankalarımız gördükleri fiyatların çok altında işlem görüyorlar. Aynı şekilde tuprs da öyle. Hele ki, endekse dolar bazında bakarsak gördüğü değerin yarısından düşük şu an. Yabancı payı çok ciddi düşük seviyelerde. Kredi notumuz yatırım yapılabilir seviyenin 3-4 kademe altında.

Ama bu yıl Türkiye'de % 5 üstünde  bir büyüme bekliyorum. Hatta yabancı kurumlar da devamlı büyüme beklentilerini yükseltmeye başladılar. En son IMF de % 6 beklentiye revize etmiş sanırım. 

İşte bunlar gerçekleşmeye başladığında bunun risk primi ve kredi notu yansımaları da olacaktır. Yabancı yeniden alıma başladığı zaman çok daha yüksek hedeflere gideriz. 

Ama bunun için öncelikle kendi mutfağımızda, demokrasi, adil yargı-hukuk, ekonomik-mali reformlar gibi saydığım birçok alanda yıkıp-döktüklerimizi düzeltmemiz lazım. 

Eğer biz kendimizi kendi elimizde yine sıkıntıya sokarsak o zaman tabii bu beklentim de boş olur. TCMB'nın kuru tutacağım diye rezervleri tüketmesi ama faizleri arttırmadan kuru tutamaması gibi. Madem sonunda yine faizleri arttırmak zorunda kalacaktık, ki böyle olacağını aylarca yazmıştık. O zaman neden o kadar döviz sattık ki. Şimdi herkes 8.50 Dolar 7.00'ye düştü bu sayede diye bakıyor. İyi de o 8.50 gördüğü en yüksek seviyeydi. Oraya 4-5-6 TL seviyelerinden geldiği unutuluyor.

Yani demem o ki, ülke olarak her şeye rağmen çok ciddi bir büyüme şansımız var. Ama biz yine kontrolsüz kredi dağıtır, sonra da verdiğimiz kredilerin vadelerini durmadan uzatır, geri dönmeyen kredileri takibe atmaz, sanki onlardan faiz alabiliyormuşuz gibi bankalara faiz geliri yazıp yüksek karlar açıklatırsak, işte buna kimse inanmadığından güven kaybı yaşıyoruz. Yabancı da devamlı çıkıyor. Bankalar bir türlü toparlanamıyorlar.

Gereksiz gündemlere ülkeyi sokup, yeniden gerersek, bu piyasaları da geriyor. Bunları kontrol altına alır, Gerekenleri yaparsak, ozaman 2021 yılında BIST için çok daha yüksek seviyelerin görülmesini bekliyorum. Ama öncesinde düzeltmenin gerekli ve sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Bakalım yeterince olabilecek mi göreceğz.

İyi geceler.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_