Soru - Cevap (Dünya Borsaları ve BİST)

  •  A 
EM*** YA*** 23.02.2021 00:20
Konu / Hisse Kodu: Dünya Borsaları ve BİST
Merhaba,

Bloomberg'de okuduğum bir habere göre özellikle ABD için dağıtılan yardım paraların çoğu Borsa'lara akmış bu da bir çeşit bubble yarattığı ile alakalı bir yazı var.
1. Bu bubble hakkında düşünceniz nedir?
2. Bu balon patlarsa BİST'i de etkiler mi?
3. Pandemi ile birlikte BİST'de de benzer bir durum söz konusu mudur sizce? Halk yatırımlarını borsa'ya yöneltti mi?
Cevap 23.02.2021 00:46

Yazılarımda, tv. bağlantılarımda ki, bugün 09:45'te Ekotürk Tv İlk Seans Programına skype bağlantısı ile sevgili Perihan Tantuğ ile gündemi konuşacağız. Muhtemelen benzer görüşlerim yine gündeme gelecektir. Her seferinde gelişmiş dünyanın başta ABD endeksleri olmak üzere, faizsiz para bolluğu ile tarihi rekorları gördüklerini düşünüyorum.

Yani bu borsa rekorları ekonomiler iyi olduğu için değil, faizsiz likidite bolluğu nedeniyle yaşandı ve yaşanıyor. Benzeri BIST için değil ama, BIST'de bazı hisseler için de yaşanıyor. BIST neden balon değil? Çünkü Türkiye'de faizsiz likidite değil, dünyanın en yüksek faizlerinden birisi var. Gelişmiş ülkelerde enflasyon yaratılmak istenirken, bizde ise dünyada olmayan enflasyon rakamları var. Aynı şekilde döviz kurlarında tarihi seviyeler görülmüş bir ülke olarak, yatırım yapılabilir seviyenin üç-dört kademe altındaki kredi notlarına sahibiz. 

Döviz bazında endekse bakınca da, görmüş olduğumuz en iyi seviyelerin yarısından bile düşük seviyelerdeyiz. Yabancı takası oranlarına bakınca tarihi düşüklerdeyiz. Ama dediğim gibi, BIST'de de, çok yüksek f/k larla işlem gören şirketler var. O nedenle BIST benim için balon olmasa da, çok sayıda hisse bulundukları fiyatlar nedeniyle balonun da ötesindelerdir. 

Özellikle ABD endekslerinde günün birinde balonlar patlarsa, bunun etkileri tüm dünya borsalarında geçici de olsa görülür. Ama benzer şekilde balon olmayan borsalardaki etkiler daha çabuk atlatılır. Bunları hep yazdım, şimdi yeniden tekrar yapılıyor. 

Misal borsaya 700-800 Bin civarı yeni yatırımcı gelmiştir diye birkaç kez yazdım. Ama bu halkın yatırımları borsaya geliyor diyecek bir boyutta değildir. Çünkü geneli halka arzlarda, hesap sayısına eşit dağıtım nedeniyle açılmış oldukça küçük hesaplardır. Halkın mevduatlarının yaklaşık % 55 civarı DTH'larda toplanmıştır. Ciddi bir kısmının da TL mevduat olduğunu düşünürsek, zaten borsaya kalan pay öyle balon yaratacak boyutta değildir.

Ama bizim kendi özelimizdeki birçok risk nedeniyle balon olmasa da, borsamız risklerimiz önümüze geldiğinde düşüşler yaşayabilir, düzeltmeler yapabilir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_