Soru - Cevap (asels)

  •  A 
MU*** YI*** 11.02.2021 18:37
Konu / Hisse Kodu: asels
Bazı arkadaşlar uzun vadeli hisseler için hep sizi sıkıştırıyorlar ama bence uzun vade yok. Sizin söylediğiniz gibi. Kar cebe yakışır. Ben aselsanı 2017 yılından beri taşıyorum. Hem de yüklü miktarda. O zamanlar 47 görmüştü(bölünme öncesi, yani şimdiki 23.5). Şimdi hisse 18 civarında. Ne oldu kocaman bir hiç. Ama kocaman bir uzuncu oldum. Ama sizin sayenizde en son parsan, kozal,nugyo gibi birçok hissede ciddi kazançlar elde ettim. Uzun vade için ısrar etmesin kimse. Teşekkürler Aydın Hocam.
Cevap 11.02.2021 18:46

Rica ederim. Kazancınız bol olsun.

Ben de bunu izah etmek istiyorum. Asels için o zaman çok primli diye ben öngörüyü kapatmıştım. Hisse sonra 47 gördü. Ama sonra benim öngörü kapattığım fiyatların da çok altına geldi. 

Uzun vade diye düşünen arkadaşlarımız egeen, jants, bryat, ttrak, otkar vs daha bir çoğu gibi son dönem inanılmaz yükseliş yaşamış hisselere bakıp da uzun vade diye aldıkları hisseler aynı şekilde böyle çok yüksek fiyatlara gider diye düşünerek bu talepte bulunuyorlar. Ama bazen öyle olmuyor. Hatta olsa da, diyelim 3-5 yıl vadeye aldığın hisse vadenin son altı ayına kadar yerinde sayıp, son kısımda uçuk fiyat artışları yaşayabiliyor. O zaman bu kadar süre harcamış kişiler, diğer yükselen hisseleri görünce psikolojiler darmadağın oluyor.

Yani teknik öngörüleri görüyorsunuz, bunları değerlendirmek bile zaten çok ciddi getiriler yaratıyor. Ayrıca, şu an çok yüksek fiyatlar gördüğümüz bazı hisseler sonrasında uzun süre de ciddi kayıplar yaşayacaklar diye düşünüyorum. O zaman da şu sorun çıkyor, hissenin gördüğü en yüksek fiyat sanki sizin paranızmış gibi düşünüyorsunuz. Bir daha o fiyatın altında satamıyorsunuz.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_