Soru - Cevap (ipeke)

  •  A 
İB*** ÖZ*** 10.02.2021 11:40
Konu / Hisse Kodu: ipeke
Hocam merhaba, ipeke hissesi manipüle mi ediliyor acaba. Hisse ucuz, kozal iştiraklerinden. Buralarda kalması enteresan geliyor bana. Bilanço kötü mü gelecek acaba yada bilmediğimiz başka bir şey mi var. teşekkür ederim.
Cevap 10.02.2021 12:28

Bence de baskı kurulduğu gerçek. Bana göre de iskontolu. Ama buna manipüle denmez. Spekülatif baskı denebilir. Manipülasyon yalan yanlış, gerçeğe aykırı haberlerle fiyat oluşturmaktır. İpeke'de teknik direnç ve destek kademelerini çok iyi kullanıyorlar. Kozal'ı götürerek para kazanıyorlar. İpek'de ise sat-al yaparak. 50-60 krş aralığında 2-3 aydır defalarca işlem yapıyorlar. Bu aralıkta elde edilen rakamı 10 kez yapsalar 5-6 TL'ye tekabül eder. Bu fiyatın üstüne 5-6 TL koyarsanız hisse şimdi 18-19 olsaydı ne düşünürdünüz? Ooo hisse iyi gitti derdik. İşte zaten bu işlemi yapanlar için bu fiyatlama oluşmuş zaten.

Bir süre sonra bu kademeleri yukarıda bir fiyat aralığında da belirleyebilirler. Ama şimdilik bu baskı ve belli aralıkta sat ver mantığı sürüyor. Yani bekleyen için hisse neredeyse kıpırdamadı, ama bu işlemleri yapanlar için ise mis gibi getiri sağlamaya devam ediyor. En azından iskontolu olduğunu bildikleri bir hissede bu işlemi yaptıkları için, düşen bir piyasada pahalı hissede yakalanma riskleri de olmuyor.

Umarım izah edebilmişimdir gördüğüm kadarıyla yaşananları. Maalesef bu baskılar bazı hisselerde böyle olabiliyor. Çok fazla yatırımcının olduğu hisselerde yatırımcılar dökülene kadar bu baskılar sürüyor. Sonra yatırımcılar dökülünce hisseler hızlanıyor. Aynı durumu uzun bir süre kfeın'de yapmışlardı. Sonra gördüğünüz gibi öngörülerin hepsi gerçekleşti, satanlar satıp çıkınca hisse yukarı hızlandı.

Kozal'ın getirilerine bakınca insan bu tradelere uymadı ise üzülüyor. Ama durum bu maalesef. Ya benzer şekilde dirençlerde aynı davranışı yapacaksınız, ama hisse kırar da hızlanırsa üstten almayı bileceksiniz. Yoksa kaçırmayı göze alacaksınız. Ya da bu hisse iskontolu diye düşünüyorsanız sakin bir şekilde zamanı gelecek diye beklemeyi sürdüreceksiniz.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_