Soru - Cevap (Parsn)

  •  A 
SE*** KU*** 05.02.2021 01:16
Konu / Hisse Kodu: Parsn
Sizce şirket satışını karşılayan bizim gibi ky mi. Yoksa kim olabilir. Düzeltme devam edecek mi hocam günlükte bir OBO oluşumu var gibi sanki. Birde 1.2 milyar TL borcu olan bir şirket bu ciroyla bu borcu ödeyebilir mi. Daha önce parsan haklında soru sormuştum spekülatif hareketleri var demiştiniz takip etmiyorum demiştiniz şimdi ne değişti hocam,
Cevap 05.02.2021 08:39

Günaydın.

Demiştiniz dediğiniz cevabım çoklu hisse barındıran bir soru içinde mi geçti peki? Size ait tüm sorulara baktım. Parsn içerikli olanlarda spekülatif hareketler ve takip etmiyorum sözlerimi göremedim. Muhtemelen çoklu bir soru içinde yer almış olabilir. Siz daha iyi bilirsiniz. Bana bu cevaplarımı içeren sorunuzu atar mısınız. Tam soru ve cevabımı görüp ona göre konuşayım. Bu arada spekülatif hareketlerde zaten hiç bir sorun yoktur. Spekülasyon ile manipülasyon arasında fark vardır. Piyasanın düşmesini, yükselmesini, filanca hissenin şu nedenlerle öne çıkmasını bekliyorum demek spekülasyondur. Yani kişisel beklentiyi ifade eder. Zaten piyasa böyle işler. 

Ama filanca hisse yabancılara satılmış, şu fiyattanmış gibi, gerçek olmayan ifadeler ise manipülasyondur. Manipülasyon yalan-yanlış-gerçek olmayan haberlerle piyasa yaratmaktır. Bu sakıncalı ve suç olan bir durumdur. Kısacası spekülasyon ve spekülatör işleyişin parçalarıdır.

Dediğim ben sadece parsn başlıklıları açıp tekrar okudum ama dediklerinizi göremedim. 

Bu arada dediğiniz rakamlarda bir borcu yok. Sanırım uzun vadeli borçlarla kısa vadelileri topladınız. Ama kısa vadeli borç rakamında görülen yüksek tutar uzun vadeli borçların kısa vadeli kısmını gösteriyor(bu ne demekse artık). Yani aynı rakamların bir kısmını iki ayrı yerde kullanmışlar gibi geldi bana. Ayrıca borçların hepsi finansal değildir. Bazıları ticaridir. Yani mal teslimi yapılacaktır.

Bir de borçlanmaların önemli kısmı yatırımlar için yapıldıysa, bitecek yatırımın ciro etkisi göz ardı edilmemelidir. Bu detaylar olmadan şu an piyasadaki hisse fiyatlamalarının neredeyse % 80'inin izahını yapmak çok zor olur.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

Cevap 05.02.2021 09:32

Bu arada arada kaynayan sorular olmuş. Çoklu soru gelince böyle oluyor. Onlara da cevap vereyim.

Birçok hissede küçük yatırımcı demeyelim de, borsa ile yeni tanışmış yaklaşık 800 Bin kişilik yeni yatırımcıların etkisi de var tabii. Hatta ben çok ciddi etkileri var diye düşünüyorum. Çünkü yabancı takası en düşüğündeyken BIST rekor düzeyinde ise, yabancıyı karşılayan birileri var demektir. Ama yeni yatırımcıların hepsi küçük değil. Çok ciddi paralarla gelenleri de var. 

Tabi bir de yurt dışındaki reddet gibi bizde de telegram gibi sosyal medya gruplarında organize edilen yatırımcı kitleleri olduğunu düşünüyorum. Çünkü birçok hisse yükselişine küçük aralarla halen devam ediyorlar. Bu durum bana çok normal gelmiyor. Sanki bir el bunu organize eiyor gibi. O yüzden de çok sayıda hissede gördüğümüz yüksek zirvelere göre, sonrasında uzun süre fiyat kayıpları yaşanmasını ve ciddi mağduriyetler görülmesinden endişe ediyorum. Ama hangi hissede bu tip hareket var diye bilmeden hisse ismi vermek doğru olmaz.

Teknik olarak parsn'da 27.22 - 26.90 civarı seviye aşağıya kırılacak olursa OBO oluşur. Ama olmadan olacak demek doğru olmaz. Çünkü 35.88 yukarı kırılırsa, bu sefer de büyük fincan-kulp kırılır. Hangisi önce olursa onu dikkate almak gerekir. Ama oluşan görüntülerin olası risklerini de takip etmek gerekir.

İlk cevabımda dediğim gibi; ''Daha önce parsan haklında soru sormuştum spekülatif hareketleri var demiştiniz takip etmiyorum demiştiniz şimdi ne değişti hocam'' sorunuzda geçen bu kısmı bana bu konuşmanın geçtiği geçmiş soru ve cevabı bulup yıllarsanız, tam şeklini görüp oana göre cevap vereyim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

Cevap 05.02.2021 15:32

Evet sorulan soruyu buldum. 2018 Şubat'ta sorulmuş. Ama bakın cevabımın tam hali aşağıdaki şekilde. Orada izahını görüyorsunuz. Sonra hisse 29'lara çıkıp yeniden 9'lu seviyelere kadar düşmüş. Ayrıca bir hisse için 2-3 sene önce söylenen sözle şimdiki beklentiler aynı olabilir mi? Arada geçen zamanın gelişmeleri olumlu-olumsuz etki yapar. Sizden gelmedi ama tarihi söyleyen başka bir üyemiz sayesinde soru-cevabı buldum. 

Geçenlerde bir soru üzerine yazdım, TOGG ile ilgili tedarik sürecine dahil olurlarsa ekstra bir vizyon olur. Ayrıca kendilerine modern bir üretim tesisi kurdular. Mevcut fabrika alanını ise boşaltıyorlar. Orası imarlı şehir içinde bir yer. Bir değerleme düşüneceklerdir. Bunun da ekstra bir yansıması olur. Ama o konu ne zaman gerçekleşir bilemem. Aradaki değişenlerden aklıma gelenler bunlar.

 

Parsn
Mesaj parsn aylık grafikte düzenli bir şekilde gidiyor. Endeks karşısında sağlam duruyor. Bu hisse hakkında Siin görüşünüz nedir. ? 2009 dan beri tanıyorsunuz bu yüzden düşüncelerinizi önemsiyorum .
Cevap 1: 28.02.2018 08:37:50

Günaydın. Bir zamanlar çok ilgilendiğim, çok beğendiğim bir hisse idi. Özellikle Asil çelik iştirakinin değeri bile bir aralar oldukça ciddi tutarlar ifade ediyordu. Bir kaç kez asil çelik payını yabancı vs alacak diyerek zaman zaman hareketler yapardı. Ama daha sonra çok spekülatif bir hisseye dönüşüp, işlem hacmi de daraldığı için takibi uzun zamandır bıraktım. 

Bilanço olarak primli olduğunu düşünüyorum. Ama teknik olarak uzun zamandır kademe kademe yükseliş sürdürüyor. Önce belli bir yükseliş yaşayıp, sonra bir süre (5-10 ay) kısmen düşüş düzeltmesi yapmış. Sanki yine o yükselişlerden birisini yapmış düzeltme dönemine girebilir gibi duruyor. Ama dediğim gibi, asil çelik iştirakini satacak olursa o zaman bilanço etkilenir. 

Şimdilik teknik olarak öngörü listeme almam. Ama zaten hisse üç ayda % 40 yükselişini yapmış.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_