Soru - Cevap (BIST)

  •  A 
FA*** KÜ*** 03.02.2021 14:28
Konu / Hisse Kodu: BIST
Ocak ortasi hisseden tamamen ciktim ve gunluk vadelide bekliyorum.Son yazilariniz/EKOTURK baglantinizda olasi risklerden bahsettiniz.Yeni ongoru girmeye de sicak bakmiyorsunuz.Buna gore BIST son 4 gunluk yukselisiyle 20 gunluk ho ustune ciksa da yine dusebilir diye yorumluyorum. Bugun yabancinin ilk tercihlerinden olan Banka ve Holdingler de primli, CDSimiz 300 altina indi. İskontolu gordugunuz ve takip ettigim TCELL, KCHOL ve bankaları kademeli alim icin daha beklemeli mi?Tesekkurler
Cevap 03.02.2021 15:46

Öncelikle bir konuyu açıklığa kavuşturmak gerektiğini düşünüyorum!

BIST 1.568 civarlarında iken kar satışları ve düzeltme risklerine ısrarla dikkat çektim. 1.508 aşağı kırılırsa ikili tepe formasyonu tetiklenir ve 1.436 hatta 1.400'e doğru yağmur gibi satışlar gelebilir uyarısı yapmıştım. Nitekim aynen bu yazdıklarım gibi oldu ve BIST 1.431 seviyesini gördü.

Şimdi bakıyorum uyarı yazılarımı dikkatle uygulayan bazı üyelerimiz, devamında 27 Ocak tarihinde başlayan düzeltme esnasında 18 yeni öngörü girdiğimi ve ''Beklenen Düzeltme Geldi.Yeni Alım Öngörülerim de Gelebilir!'' başlıklı yazımı sanki yok gibi davranmışlar. Sonuçta yaşanacak olanın düzeltme olduğunu ve panik yapılacak bir durum olmadığını en başından beri yazdım. Peki bu durumda neden alım yönündeki öngörülerime uymadınız?

Şimdi sorunuza gelirsek, biliyorsunuz sizlerin almanız gereken kararlar için ben yorum yapmıyorum. Açık öngörülerimin geçerli olduğunu biliyorsunuz. Ama düzeltme sonrası gelen tepki ile yine dirençlere takılabileceğimizi de yazıyorum. Yani alımları yolladığım zaman buna uymamışsınız. Şimdi de dirençlere takılıp yeniden düzeltme devam edebilir diye düşündüğüm için yeni öngörülerde ısrarcı olma niyetinde değilim diyorum. Ama aslında 26 Ocak tarihini de düşünürsek 21 yeni öngörü yaptım. Bir kısmı gerçekleşti. Çoğunluğu karlı olan diğer açık öngörülerimi de görüyorsunuz. Sadece şu an için yeni öngörülerde ısrarcı değilim. 

Yani BIST'in düşüşünü önceden tahmin edip, uyardığım gibi, son 4 günlük yükselişinde de 21 yeni öngörü ile girdik biliyorsunuz.

Yeniden düşebilir yorumunuz şeklinde düşünüp yazdığım için, yeni öngörü yapmak istemiyorum. Ama yapılanlar var neticede. Kısacası karar sizin.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_