Soru - Cevap (Borsa)

  •  A 
OS*** ÜN*** 29.01.2021 15:11
Konu / Hisse Kodu: Borsa
Merhaba hocam,
Piyasadaki gamestop çılgınlığı ile ilgili düşünceniz nedir? Gümüş fiyatlarındaki zıplamada payları olduğu söyleniyor. Bu gelişmeleri küresel borsalar ve bizim açımızdan nasil değerlendiriyorsunuz? Pozitif ya da negatif bir katkısı olur mu?
Teşekkürler, saygılarımla.
Cevap 29.01.2021 16:46

Bazı fonlar halka açık ama finansal durumu kötü hisseleri tespit edip onlarda açığa satış yapıyorlar. Nasılsa, bu şirket kendini toparlayamaz diye düşünüyorlar. Ama benzer bir açığa satış yapılan şirketin küçük yatırımcıları bu işe tepki koyuyor. Birlik olup hisseyi bir yükseltmeye başlıyorlar. 20 katı falan yukarı çekince açık yapan fon çok büyük bir milyar dolar kayıpla batıyor. 

Bunu iki hissede böyle yapıp açıkçı fonları batırıyor ya da çok büyük zarar yaptırıyorlar. Şimdi gümüş için de benzerini yapacağız deniyor. Ama hissede olduğu kadar kolay olmaz. Çünkü hissenin adeti ile sınırlı bir durum var sonuçta. Siz toplarsanız otomatikman fiyatı istendiği kadar çıkarabilirsiniz. Ama gümüş konmtratlarının hepsini alırız diye bir güç o kadar da kolay bir araya getirilemez görüşündeyim. % 20- %40 yukarı çekemekle de açık yapan fonları zarara sokabilirsiniz. Ama sizin bu sefer yükselttiğiniz seviyeden başka fonlar açığa geçer. Onu da yukarı çekerek zorlasanız bir başkası aynısını daha üstten yapar. Ama artık o küçük yatırımcıların bu işi sürdürecek parası kalmaz. Bu sefer de yukarı çekilen hisse ya da emtia neyse, oldukça sert düşer. 

İlk anda açıkçıları batıran bu organizasyon bir süre sonra küçük yatırımcıları batırır. Çünkü açıkçıyı batırmak için aldıkları değeri olmayan hisseleri satacak karşı taraf bulamazlarsa, elde kalanlardan ciddi zararlar yaparlar. Yani burada düz mantık çalışmaz her zaman. Açıkçı battım der ödeme yapamazsa, o zaman getirilen yüksek fiyattan ellerindeki payları da başkasına satamazlar zaten. Bu arada ana şirket de battım iflas ettim derse, borsadan çıkartılır. Bu durumda küçük yatırımcılar bu iş için aldıkları hisselerle başbaşa kalırlar. 

Manipülatif açıkçıyı terse düşürmek için iyi bir gelişme. Ama ölçüsü kaçarsa yapanı daha da büyük zarara sokar.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_